Fitch Ratings umieścił na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (Rating Watch Negative; RWN) międzynarodowe długoterminowe ratingi (Issuer Default Ratings – IDRs) dla 14 jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce, podała agencja. Umieszczenie ratingów na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym odzwierciedla niepewność co do możliwego wpływu reformy fiskalnej „Polski Ład” na profile finansowe ocenianych gmin.
„W wyniku wprowadzonej reformy znacznie zmniejszone zostaną dochody operacyjne w porównaniu do sytuacji, gdyby reforma nie została wprowadzona. Reforma wpływa na dochody JST z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). PIT stanowił średnio ponad 25% dochodów ogółem gmin ocenianych przez Fitch. Naszym zdaniem, przewidziane w znowelizowanej ustawie o dochodach JST rozwiązania będą niewystarczające by w pełni skompensować spodziewany spadek dochodów z tytułu udziału w dochodach z PIT. Gminy będą zmuszone do podjęcia działań zapobiegawczych, w postaci podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów” – czytamy w komunikacie.
Najbliższe przeglądy ratingów gmin ocenianych przez Fitch w Polsce będą miały miejsce w pierwszej połowie 2022 r. i będą dotyczyły: Miasta Białystok (BBB; A+(pol)), Miasta Bydgoszcz (A-; AA+(pol)), Miasta Chorzów (BBB-; A(pol)), Miasta Częstochowa (BBB+; AA(pol)), Miasta Gdańsk (A-; AAA(pol)), Miasta Gliwice (A-; AA+(pol)), Miasta Katowice (A-; AA+(pol)), Miasta Opole (BBB; A+(pol)), Gminy Ostrów Wielkopolski (A-; AA+(pol)), Miasta Płock (A-; AA+(pol)), Miasta Rybnik (BBB+; AA+(pol)), Miasta Szczecin (A-; F1; AA+(pol)), Miasta Stołecznego Warszawa (A-; AAA(pol)), Miasta Zabrze BB; BBB(pol)).
Agencja podała, że nie spodziewa się zmian w profilach ryzyka poszczególnych JST, lecz zmiany w ocenie zdolności do obsługi długu, co z kolei będzie prowadzić do zmiany ich SCP, a to może przełożyć się na zmianę ratingów IDR.
„Gminy w Polsce są obecnie w trakcie uchwalania budżetów na rok 2022, natomiast działania przeciwdziałające skutkom wprowadzanej reformy są dyskutowane w radach gminnych, które powinny je zatwierdzić do końca tego roku.Jeżeli gminom nie uda się wprowadzić działań zmierzających do złagodzenia skutków ubytku dochodów operacyjnych powstałego w wyniku reformy 'Polski Ład’, ich samodzielne profile kredytowe (SCP) ulegną pogorszeniu, prowadząc do obniżenia ratingów” – podsumowała Agencja.
Fitch planuje zdjąć ratingi z listy obserwacyjnej tak szybko, jak to możliwe, podano także.
Na początku września br. Fitch Ratings informował, że proponowane zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach „Polskiego Ładu” spowodują znaczny ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST), zwłaszcza gmin i miast na prawach powiatów, i wpłyną negatywnie na ich zdolność kredytową.
Źródło: ISBnews