Grupa Azoty Polyolefins – spółka stowarzyszona Grupy Azoty i Zakładów Chemicznych Police – wyprodukowała do 15 maja br. łącznie 100 tys. ton polipropylenu, podała Grupa Azoty. To poziom produkcji Polimerów Police osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu) i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).
„Polipropylen produkowany w ramach nowo powstałych instalacji w fabryce w Policach przeszedł pozytywne testy i jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej oraz dystrybucji. Zgodnie z założeniami, gama produktów spółki jest sukcesywnie poszerzana. Docelowe portfolio spółki to ponad 30 typów polipropylenu pod marką Gryfilen. Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i przetwórczej u klientów. Morski Terminal Gazowy w Policach regularnie przyjmuje dostawy propanu i etylenu. W ubiegłym tygodniu Spółka przyjęła dziewiąty statek z ładunkiem propanu” – powiedział p.o. prezesa zarządu Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew, cytowany w komunikacie.
Hyundai Engineering, generalny wykonawca inwestycji w ramach umowy EPC, w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez generalnego wykonawcę parametrów gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP). Osiągnięcie parametrów gwarantowanych jest ściśle powiązane z przeprowadzeniem testu Integralności całej instalacji, podano również.
Wiceprezes Grupy Azoty i p.o. prezesa Zakładów Chemicznych Police Andrzej Dawidowski zapowiadał niedawno podczas konferencji prasowej, że test integralności instalacji zostanie przeprowadzony na przełomie maja i czerwca br.
Grupa Azoty Polyolefins to spółka celowa powołana do realizacji projektu Polimery Police. Jej głównymi akcjonariuszami są Zakłady Chemiczne Police (34,4%) oraz Grupa Azoty (30,5%).
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews