Helios – z Grupy Agora – spodziewa się, że czynsze jego kin w centrach handlowych nie wzrosną w stosunku do poziomów z I kwartału, a nawet mogą odnotować „lekki spadek”, poinformował członek zarządu Agory i prezes Heliosa Tomasz Jagiełło. Ocenił też, że korekta (w dół) liczby obiektów kinowych może mieć miejsce „raczej w średnim i długim” terminie, a nie w krótkim.
„Raczej spodziewałbym się, że ze względu na w większości pozytywną reakcję landlordów na nasze rozmowy, koszty czynszów nie powinny wzrosnąć w stosunku do I kwartału. Nawet możemy się liczyć z lekkim spadkiem, bo wszyscy widzą, że przy tej cięższej sytuacji kin wysokość czynszów tych przedpandemicznych jest nie do udźwignięcia” – powiedział Jagiełło podczas wideokonferencji prasowej.
„Oczywiście, w tej chwili większość landlordów ma nadzieję, że mamy do czynienia z okresem przejściowym i już za rok, już za dwa kina będą kwitły tak, jak przed rokiem 2020. Nie mamy wszyscy tej pewności, w związku z tym zawieramy raczej krótkoterminowe porozumienia” – dodał.
Zapowiedział też, że Helios nie planuje otwierania kolejnych kin – po obiekcie otwartym w kwietniu w Koszalinie – natomiast kwestia korekty ich liczby to – jego zdaniem – raczej plan średnio- i długookresowy.
„Mogę zagwarantować absolutnie, że korekta ilości kin na koniec tego roku nie będzie polegała na tym, że ich ilość się zwiększy. Kino w Koszalinie było ostatnim zakontraktowanym przed pandemią kinem i na dzisiaj nie mamy żadnych kin, które zamierzalibyśmy w krótkim czasie otwierać, a nawet w średnim czasie” – zadeklarował prezes Heliosa.
6 kwietnia 2023 r. zostało otwarte 54. kino sieci Helios, które jest zlokalizowane w Koszalinie. Do dyspozycji widzów oddano 6 sal kinowych, w tym 2 w koncepcie Helios Dream.
Zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o wygaszanie działalności, to sytuacja jest skomplikowana, ponieważ praktycznie we wszystkich galeriach kontrakty zawiera się na lat 10. A ponadto dwa lata temu długość umów została na mocy ustaw przedłużona o okres, w którym kina były zwolnione z czynszu w galeriach handlowych, w związku z czym przedłużenia ok. 2-3-letnie objęły wszystkie obiekty kinowe w Polsce.
„W związku z tym ta najbliższa umowa wygasa nam w 2026 lub 2025 roku. W każdym razie nie możemy powiedzieć sobie jednostronnie: wygaszamy kino. Nie możemy tego zrobić bezkarnie i w związku z tym raczej prowadzimy rozmowy. Oczywiście, jest kilka obiektów, w których pewnie moglibyśmy rozważać zakończenie działalności, ale też landlordowie nie uważają, że ta sytuacja i ta ekonomika jest czymś stałym, wierzą, że branża kinowa wróci do swojej mocy sprzed roku 2020. […] Pewnie raczej w średnim i długim terminie będziemy obserwować korektę liczby obiektów, a nie w krótkim” – stwierdził Jagiełło.
W I kwartale 2023 r. przychody ze sprzedaży biletów do kin sieci Helios wzrosły o 31,1% do 62 mln zł, a przychody ze sprzedaży barowej w kinach o 51,3% do 33,9 mln zł. W tym okresie w kinach sieci Helios sprzedano 2,9 mln biletów, co oznacza wzrost o 16% r/r.
Według szacunków Heliosa, liczba biletów sprzedanych w polskich kinach w I kwartale 2023 r. wyniosła blisko 12,8 mln i była wyższa o 23,1% r/r.
Agora jest m.in. większościowym właścicielem sieci kin Helios, spółki Next Film, zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową oraz AMS działającej na rynku reklamy zewnętrznej, a także wydawcą „Gazety Wyborczej” i czasopism oraz portali i serwisów internetowych. Grupa jest ponadto właścicielem trzech lokalnych radiostacji muzycznych i większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego radia Tok FM. Działa na rynku książek, wydawnictw muzycznych i filmowych oraz gastronomicznym. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews