Fundusz Kvarko zainwestował kilkaset tysięcy euro w spółkę Qmeric, podał fundusz. Qmeric rozwija pionierską technologię syntezy i oczyszczania poligliceryny do zastosowań m.in. w kosmetyce, farmacji czy branży spożywczej.
„Kvarko skupia się na poszukiwaniu skalowalnych modeli biznesowych i ambitnych startupów celujących w duże rynki. Najnowsza inwestycja, wysokości kilkuset tysięcy euro, jest przykładem takiego połączenia. Spółka Qmeric opracowała innowacyjny, autorski sposób syntezy i rozwija metodę oczyszczania oligoeteroli – związków o szerokim zastosowaniu m.in. w kosmetyce, farmacji, branży spożywczej czy w produkcji chemii gospodarczej” – czytamy w komunikacie.
Założyciele spółki Qmeric Jakub Ciepiela i Andrzej Milewski opracowali autorską technologię syntezy i oczyszczania oligoeteroli – energooszczędną oraz wytwarzającą mniej zanieczyszczeń (tym samym tańszą i efektywniejszą). Spółka generuje już przychody ze sprzedaży oligoeteroli, produkowanych w oparciu o autorską technologię syntezy, w której wykorzystywane są wyłącznie produkty pochodzenia naturalnego, spełniające wymogi produkcji bezodpadowej. Środki z inwestycji Kvarko wykorzystane zostaną do rozwinięcia metody oczyszczania oligoeteroli oraz zwiększenia skali procesu, podkreślono.
„Cieszymy się, że po raz kolejny towarzyszymy spółce w drodze od testów w laboratorium do przeskalowania procesu chemicznego. Rynek odbiorców oligoeteroli jest bardzo chłonny z uwagi na mnogość ich zastosowań, co napędza dynamiczny rozwój branży. Qmeric ma ambitne plany, w tym budowę instalacji chemicznej, która umożliwi syntezę oligoeteroli na masową skalę” – podsumowała menedżer inwestycyjna funduszu Kvarko Ewelina Stelmach.
Inwestycja w Qmeric została zrealizowana w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez NCBR i jest 19. z kolei inwestycją Funduszu Kvarko.
Kvarko to wrocławski fundusz inwestujący w projekty naukowe i technologiczne bazujące na unikalnych, nowatorskich rozwiązaniach, których model biznesowy cechuje się łatwą skalowalnością. W obrębie zainteresowań Kvarko znajdują się projekty na wczesnym etapie rozwoju, dla których środki inwestycyjne z klasycznych funduszy zasiewowych (seed) lub funduszy venture capital są niedostępne.
Źródło: ISBnews