Lafarge w Polsce zaprezentował strategię zrównoważonego rozwoju do 2030 r., która zakłada m.in. około dwukrotne zmniejszenie emisji CO2 w porównaniu z 1990 r., poszerzenie portfolio zielonych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa, 100% zielonej energii i bezpieczne przetwarzanie 2,2 mln ton odpadów, podała firma. Wskaźnik emisji zmniejszy się do poniżej 350 kg CO2 na tonę cementu w 2030 r.
„Nadrzędnym celem jest redukcja emisji CO2 do 55% w porównaniu z rokiem 1990. Aby to osiągnąć, Lafarge zmniejszy emisje z produkcji cementu z 470 kg CO2/t cementu w 2019 roku do poziomu poniżej 350 kg CO2/t w 2030. Pomogą w tym projekty inwestycyjne jak na przykład trwająca modernizacja Cementowni Małogoszcz, która obniży o 20% emisję CO2 zakładu. Istotne będzie również wprowadzenie przyjaznych dla środowiska rozwiązań budowlanych takich jak: ECOPact – dostępny już beton o prawie 50% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy, który sam w sobie ma najniższy ślad węglowy spośród wszystkich materiałów budowlanych czy zielone cementy ECOPlanet o 30-50% mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM I” – czytamy w komunikacie.
Jednocześnie 100% energii konsumowanej przez zakłady Lafarge w 2030 roku będzie pochodzić z energii odnawialnej i niskoemisyjnej, np. farmy fotowoltaiczne, wiatrowe czy z odzysku ciepła. Przykładem jest powstająca farma fotowoltaiczna o mocy 30MW w Wierzbicy, która zaspokoi 10% zapotrzebowania energii do produkcji cementu czy panele fotowoltaiczne o mocy 0,5 MW na budynkach biurowych we wszystkich zakładach Lafarge, podano także.
„W naszych cementowniach bezpiecznie przetwarzamy 0,4 mln ton odpadów rocznie, których nie można poddać recyklingowi i wykorzystujemy je jako paliwa alternatywne służące do wytworzenia ciepła, zmniejszając ich ilość na składowiskach oraz minimalizując zużycie węgla. Do 2030 roku zwiększymy ten udział do 0,5 mln ton, zamykając obieg odpadów w środowisku” – dodał prezes Xavier Guesnu, cytowany w komunikacie.
Ponadto do 2030 roku Lafarge zwiększy wykorzystanie odpadów będących produktami ubocznymi z innych gałęzi przemysłu jako surowiec do produkcji cementu. Udział ten wzrośnie z obecnych 1,2 mln ton do 1,7 mln ton. Dzięki temu oszczędzane są zasoby naturalne kamienia wapiennego, który służy do produkcji klinkieru – podstawowego składnika cementu, zadeklarowano.
W 2030 firma planuje retencję wody we wszystkich w zakładach kruszywowych i betonowych. Dodatkowo będzie maksymalizować udział wody z recyklingu, co ma zmniejszyć zużycie świeżej wody o min. 15%. Już teraz 90% zakładów stosuje rozwiązania wykorzystujące recyklingową wodę. Lafarge dba również o tereny pokopalniane, które przywraca naturze z zachowaniem bioróżnorodności. Do tej pory oddano środowisku niemal 1 160 ha, które zrekultywowano w kierunku wodnym, rolnym lub leśnym. Firma będzie prowadzić bieżącą rekultywację wszystkich terenów poeksploatacyjnych oraz wdrażać plany zarządzania bioróżnorodnością. Dzięki temu może kompleksowo monitorować wpływ na przyrodę, czytamy dalej.
Strategia zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce jest spójna z celami Grupy Holcim, która jako pierwsza na świecie firma w sektorze cementowym podpisała deklarację Net-Zero, podejmując się tym samym ambitnego wyzwania redukcji emisji CO2 o 20% w porównaniu z 2018 rokiem. Jednocześnie cele są spójne z zobowiązaniami europejskiej branży cementowej, zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., zakończono w informacji.
Lafarge jest producentem cementu, kruszyw i betonu oraz dostawcą rozwiązań na rynku budowlanym. W Polsce działa od 1995 roku. Obecnie w 51 zakładach zatrudnia ponad 1 500 pracowników. Jest częścią globalnej Grupy LafargeHolcim, która zatrudnia około 75 000 pracowników w około 80 krajach i posiada ponad 2 300 zakładów na świecie.
Źródło: ISBnews