Fundusze private equity dokonały 20 inwestycji w Polsce w I półroczu br. wobec 12 w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z analiz Bain & Company. Największym zainteresowaniem funduszy w Polsce cieszyły się firmy z sektora technologicznego, ochrony zdrowia, logistyki i dóbr konsumpcyjnych.
„W szczycie pandemii mało kto spodziewał się, że fundusze tak szybko powrócą na rynek. Wyraźne przyspieszenie w zawieraniu transakcji zauważamy także w Polsce. Tempo jest imponujące i nie spodziewamy się by osłabło w drugiej połowie roku” – powiedział partner zarządzający Bain & Company Poland/CEE Jacek Poświata, cytowany w komunikacie.
Eksperci Bain & Company oczekują, że na decyzje inwestorów w Polsce będą miały wpływ rozwój nowych technologii oraz potrzeba wdrażania innowacyjnych rozwiązań w wielu sektorach gospodarki, zwłaszcza w przemyśle, handlu detalicznym czy też usługach finansowych.
„Innowacje technologiczne przenikają już do każdego sektora gospodarki. Kluczowe pytanie, jakie zadają sobie teraz fundusze, to w jaki sposób technologia wpływać będzie na przyszłość branż, w które inwestują” – powiedział młodszy partner w Bain & Company Paweł Szreder.
Jak wskazano, podobnie jak w latach ubiegłych, na polskim rynku private equity w I połowie br. nadal więcej było kupujących niż sprzedających. W porównaniu do 20 transakcji kupna, w I półroczu tego roku fundusze przeprowadziły 8 transakcji sprzedaży aktywów. Były to jednak zdecydowanie większe transakcje pod względem wartości, jak np. sprzedaż akcji operatora paczkomatów InPost na giełdzie w Amsterdamie przez Advent International.
Według Bain & Company, bieżący rok może okazać się rekordowym dla funduszy private equity pod względem środków przeznaczonych na inwestycje na świecie. Zgodnie z szacunkami, w 2021 roku ta grupa inwestorów wyda na przejęcia łącznie ponad 1 bln USD.
Również w Polsce, fundusze aktywnie poszukują ciekawych firm i mają dużą determinację do zawierania transakcji, podkreślono.
Fundusze private equity zainwestowały na świecie łącznie 539 mld USD w I połowie 2021 r. Eksperci Bain & Co.spodziewają się co najmniej podobnej wartości przejęć w kolejnych sześciu miesiącach. Poprzedni rekord padł w 2006 roku, gdy wartość przejęć fundusze wyniosła 804 mld USD
Jak podkreślono, wzrostowi inwestycji sprzyjają niskie stopy procentowe, relatywnie silne fundamenty gospodarcze, oraz rosnące ceny spółek giełdowych.
„Fundusze dysponują też rekordowymi środkami na przejęcia. Łączna pula zgromadzonych przez nie funduszy zwiększyła się na koniec czerwca do najwyższego poziomu w historii – czyli 3,3 bln USD z 2,9 bln USD w 2020 roku” – czytamy w komunikacie.
Według ekspertów Bain&Co. polski rynek jest wciąż relatywnie płytki i na to, czy w 2021 roku padnie rekord, wpłynąć może jedna lub dwie duże transakcje.
Bain & Co. jest jedną z największych firm doradztwa strategicznego na świecie. Powstała w 1973 roku i posiada 57 biur w 36 krajach. Specjalizuje się w usługach doradczych dla zarządów firm działających w sektorze finansowym, przemysłowym, ochronie zdrowia oraz handlu. Jest też wiodącym doradcą funduszy private equity.
Źródło: ISBnews