Milton Essex liczy, że uda się zamknąć projekt związany z Face-Cov w marcu 2022 r., a pilotaż systemu SkinSENS – przeznaczonego do odczytu skórnych testów alergicznych – z przyczyn związanych z pandemią rozpocznie się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku, wynika ze słów wiceprezesa Radosława Solana.
„Bardzo blisko współpracujemy z Wojskową Akademię Techniczną (WAT) gdzie dwa projekty są współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czyli SkinSENS dotyczący urządzenia do diagnostyki alergii do obrazowania wyników skórnych testów alergicznych oraz projekt Face-Cov, który dotyczy pomiarów temperatury ciała i oznaczania osób poruszających się w ramach budynków” – powiedział Solan podczas wideokonferencji.
Wiceprezes dodał, że w lipcu tego roku spółce udało się przedstawić na targach branżowych w ramach projektu Face-Cov kamery IR.
„To nie jest finalny projekt, ale chcieliśmy pokazać zdolności tego urządzenia. W listopadzie na największych targach medycznych Medica będziemy chcieli przedstawić nieco więcej, a do końca grudnia będziemy chcieli osiągnąć pewien poziom związany z mechatroniką oraz zamknięciem w nowej obudowie. Zakończenie projektu zakładamy na marzec 2022 r.” – powiedział Solan.
Według niego, pozostaje kwestia otrzymania certyfikacji jako wyrobu medycznego co powinno nastąpić stosunkowo szybko, gdyż produkt zgodnie z nowymi przepisami będzie spełniał wszystkie wymagania.
„Chcemy przygotować zaplecze produkcyjne wspólnie z partnerem branżowym, którego w tej chwili nie chciałbym ujawniać. W niedługim czasie opublikujemy komunikat, przedstawiając przygotowanie takiej współpracy. Chcielibyśmy włączyć nasz produkt do grupy produktów, które są komplementarne i wspierają walkę z pandemią” – dodał wiceprezes.
Solan zwrócił także uwagę na to, że pandemia wpłynęła na brak niektórych podzespołów i nastąpił silny wzrost cen, a dodatkowo wydłużyły się terminy dostaw. Pandemia spowodowała także, że ograniczona była liczba lekarzy alergologów, a to także wpłynęło negatywnie na drugi projekt spółki – SkinSENS.
„Powinniśmy pilotaż rozpocząć w połowie przyszłego roku. Ze względu na pandemię, fizycznie nie mogliśmy przygotować wystarczającą ilość tych urządzeń, a w ośrodkach nadal istnieją cały czas jeszcze procedury stanu pandemicznego i nie przeprowadza się na szeroką skalę badań diagnostycznych. Chcemy przeprowadzić pilotaż w 3 krajach, 2 poza krajem” – dodał Solan.
Milton Essex jest spółką z sektora med-tech specjalizującą się w tworzeniu zaawansowanych systemów medycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję, optoelektronikę i termodynamikę. Kluczowy produkt spółki – SkinSense przeznaczony jest do zautomatyzowanej diagnostyki odpowiedzi alergicznej tkanki skórnej i wykorzystuje najnowsze technologie do nieinwazyjnego obrazowania hiperspektralnego obejmującego swoim zakresem pasmo dalekiej podczerwieni LWIR (Long-Wave Infra-Red).
Źródło: ISBnews