Z kilkumiesięcznej perspektywy Neuca ocenia regulacje dla branży wprowadzone w ub.r. – nowelizacje ustawy refundacyjnej i „Apteki dla Aptekarza” (Ada 2.0) – w większości pozytywnie, poinformował zarząd.
„Skutki większości wprowadzonych w 2023 roku regulacji dla branży są w większości pozytywne. Przede wszystkim wprowadzono wyższą detaliczną marżę apteczną na leki refundowane, co nieznacznie poprawia kondycję finansową aptek. Wprowadzono także płatne nocne dyżury aptek (dotychczas deficytowe i komplikujące ich funkcjonowanie) i umożliwiono także dalszy rozwój szczepień w aptekach. W obszarze hurtowym także nowelizacja wprowadziła wzrost marży na leki refundowane wobec urzędowej ceny zbytu o 1 pkt proc. Zwiększenie wysokości marży hurtowej częściowo zniwelowało wzrost kosztów pracy, energii i skutków inflacji” – napisał zarząd na czacie inwestorskim zorganizowanym przez Strefę Inwestorów.
Zarząd zwrócił uwagę, że wejście w życie AdA 2.0. z końcem 2023 r. wyhamowało migracje aptek niezależnych do sieci. Natomiast zmniejszająca się liczba aptek jest wynikiem rosnącej konkurencji na rynku, a regulacja AdA 2.0 nie wpłynęła znacząco na ten proces.
„Nowelizacja ustawy wyrównała szansę aptek niezależnych na utrzymanie się na rynku” – podkreślono.
„W Polsce obserwujemy wzrost liczby aptek na terenach wiejskich. Ponadto średnia liczba pacjentów przypadająca na aptekę to poniżej 3 tys. osób, a w krajach europejskich to ponad 4 tys. Ponadto obrót zamykanych aptek jest przejmowany przez apteki pozostające na rynku. Dynamika średniego obrotu apteki niezależnej w I kwartale wzrosła o ponad 10%, a apteki sieciowej: ok. 7% r/r” – napisał także zarząd.
Według niego nie ma ryzyka wycofania się polityków z nowelizacji AdA 2.0.
„Przepisy wdrożone w ramach nowelizacji AdA 2.0 są powszechnie obowiązującymi przepisami w Europie i mają na celu ochronę segmentu aptek niezależnych. W związku z tym, naszym zdaniem, ryzyko wycofania się z nich jest niewielkie” – czytamy także.
Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego w 2023 r. wyniósł średniorocznie 30,2%. Grupa rozwija też sieć przychodni lekarskich, jest ekspertem w segmencie badań klinicznych, realizuje projekty telemedyczne i inwestuje w ubezpieczenia zdrowotne. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu mWIG40.
Źródło: ISBnews