Ørsted utworzy inżynieryjne centrum kompetencji do obsługi morskich farm wiatrowych w swoim biurze w Warszawie, podała spółka. Ørsted rozpoczął proces rekrutacji i w ciągu najbliższych kilku miesięcy zatrudni ponad 50 specjalistów m.in. w zakresie inżynierii i zakupów.
Specjaliści zatrudnieni w warszawskim centrum EPCO (engineering, procurement, construction and operations tj. inżynieria, zaopatrzenie, budowa i eksploatacja) mają pracować przy polskich projektach morskich farm wiatrowych, a także wspierać operacyjną działalność grupy na innych rynkach, podano w komunikacie.
„Polska jest dla Ørsted jednym z kluczowych rynków, gdzie inwestujemy intensywnie jako partner przy realizacji największej morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Chcemy dalej wspierać polską transformację niskoemisyjną i być przy kolejnych projektach w Polsce. Dlatego obok działającego już w Warszawie hubu IT i finansowego, tworzymy kolejne centrum kompetencji, skupiające specjalistów inżynierii do obsługi zarówno polskiego rynku, jak i wspierających należące do Ørsted największe na świecie portfolio działających morskich farm wiatrowych. Stworzenie centrum inżynieryjnego w Warszawie jeszcze mocniej wpisuje Polskę w strategiczne plany Ørsted. Jest także jedną z praktycznych realizacji zobowiązań podjętych w ramach podpisania porozumienia sektorowego Polish Offshore Sector Deal” – powiedział p.o. dyrektora zarządzającego obszarem offshore w Ørsted Polska Søren Westergaard Jensen, cytowany w komunikacie.
Obecnie w warszawskim biurze Ørsted pracuje ponad 300 osób m.in. w obszarze IT i finansów, dziale rozwoju rynku, jak również specjalistów obsługujących projekty morskich farm wiatrowych m.in. inżynierów w departamencie EPCO i SCADA (supervisory control and data acquisition – system informatyczny umożliwiający zbieranie danych w czasie rzeczywistym do oceny produkcji energii).
Ørsted wspólnie z Polską Grupą Energetyczna realizuje Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy sięgającej 2,5 GW w ramach pierwszej fazy rozwoju rynku. W marcu 2022 roku Ørsted zawiązał także partnerstwo z ZE PAK, by razem z największym prywatnym polskim wytwórcą energii starać się o pozwolenia lokalizacyjne w polskim obszarze Bałtyku w ramach drugiej fazy rozwoju rynku.
Ørsted to wywodzący się z Danii koncern, który jest dziś obecny na 10 rynkach, zaczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji. Ørsted rozwija, buduje i obsługuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne swoim klientom. W 2020 r. przychody grupy wyniosły 52,6 mld DKK (7,1 mld euro).
Źródło: ISBnews