PERN podpisał umowę z konsorcjum w składzie: SGS Polska (lider) oraz BBF (partner) na pełnienie funkcji inżyniera budowy na czas przygotowywania i realizacji II nitki Rurociągu Pomorskiego, podała spółka.
„Funkcja inżyniera budowy jest często wykorzystywanym rozwiązaniem przy tak dużych projektach. Polega ona na zapewnieniu zespołu wykwalifikowanych ekspertów, którzy są wsparciem na etapie przygotowania oraz zarządzania technicznego i nadzoru na etapie realizacyjnym inwestycji” – czytamy w komunikacie.
Budowa II nitki Rurociągu Pomorskiego – rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk to kluczowe przedsięwzięcie z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju. Celem jest stworzenie dodatkowej infrastruktury, która zwiększy bezpieczeństwo tłoczeń i stanie się zabezpieczeniem dla transportu ropy naftowej. Planowana trasa rurociągu surowcowego ma 240 km i będzie biegła wzdłuż już istniejącej I nitki rurociągu, podkreślono.
„Za budową drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego przemawiają także dynamiczne zmiany w otoczeniu, wskazujące na ewidentny wzrost znaczenia dostaw morskich ropy do Polski, będący wynikiem strategii dywersyfikacji dostaw realizowanej przez polskie rafinerie” – powiedział wiceprezes PERN Tadeusz Zwierzyński, cytowany w komunikacie.
Projekt powstaje w oparciu o ustawę z 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, która weszła w życie 18 kwietnia 2019 r., przypomniano.
W grudniu 2019 r. PERN podpisał umowę z ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej „budowy rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk”. Spółka spodziewa się wyboru wykonawcy i rozpoczęcia budowy rurociągu w 2021 roku.
Inwestycja o szacunkowej wartości ok. 1 mld zł miałaby powstać do końca 2023 roku.
PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw. Przychody spółki wyniosły 1,35 mld zł w 2019 roku.
Źródło: ISBnews