Fundusz Ekspansji Zagranicznej PFR TFI zakłada, że w tym roku zrealizuje co najmniej trzy nowe inwestycje bez uwzględnienia ewentualnego zwiększania zaangażowania w istniejących projektach, poinformował ISBtech dyrektor zarządzający Funduszem Ekspansji Zagranicznej w PFR TFI Maciej Bałabanow.
„Po transakcji z Netguru pracujemy nad kolejnymi projektami. Zakładamy, że w tym roku zrealizujemy co najmniej trzy nowe lokaty (nie uwzględniając ew. zwiększania zaangażowania w istniejących projektach)” – powiedział ISBtech Bałabanow.
Dodał, że w tym roku FEZ chce skoncentrować się na inwestycjach w branżach takich, jak logistyka, zielona energia, IT, sektor budowlany oraz spożywczy.
„Jesteśmy otwarci na różne sektory i kierunki geograficzne. Poza krajami objętymi sankcjami międzynarodowymi i nielicznymi wyjątkami branżowymi fundusz nie ma ograniczeń sektorowych ani geograficznych” – dodał dyrektor.
Dotychczas PFR FEZ uczestniczył w blisko 20 międzynarodowych projektach. Ostatnia umowa umowa inwestycyjna to wspólny projekt z Netguru dotyczący przejęcia udziałów w spółce Pilot 44 z San Francisco. Fundusz Ekspansji Zagranicznej jest mniejszościowym partnerem finansowym i zainwestował w zagraniczną spółkę zależną Netguru.
„Typowa kwota zaangażowania funduszu w pojedynczy projekt wynosi od 5 do 12,5 mln euro. Zawsze podkreślamy, że fundusz jest inwestorem mniejszościowym, więc co najmniej drugie tyle powinien przeznaczyć polski partner” – wskazał Bałabanow.
Fundusz Ekspansji Zagranicznej (FEZ) oferuje polskim firmom współfinansowanie ich zagranicznych projektów inwestycyjnych poprzez pożyczki lub objęcie udziałów mniejszościowych z odkupem, na warunkach rynkowych. Fundusz może finansować przejęcie zagranicznej spółki, utworzenie nowej spółki lub dalszy rozwój już istniejącej zagranicznej spółki zależnej polskiej firmy.
Źródło: ISBnews
Kwestia tarczy i mieszkań oraz 20 miedzynarodowych inwestycji potwierdziły skuteczność PFRu jako poważnego gracza o państwowym charakterze. Polska już od dawna powinna podejmować takie działania, niestety za poprzedniej władzy wszystko było robione rękami Niemiec.