Polska Grupa Energetyczna (PGE) chce nabyć kompetencje w zakresie budowy morskich farm wiatrowych dzięki projektowi o mocy 2,5 GW realizowanym wspólnie z Orsted i rozważy, czy kolejny 1 GW mocy zrealizować samodzielnie czy z partnerem, poinformował ISBnews prezes Wojciech Dąbrowski. Po 2030 r. zakłada realizację projektów wspólnie z Eneą i Tauronem.
„Pierwszy etap – 2,5 GW – będziemy realizowali wspólnie z duńskim Orstedem. Kolejny 1 GW zobaczymy jeszcze z kim, może sami. Jesteśmy otwarci na współpracę w tym zakresie ze wszystkimi spółkami Skarbu Państwa, również z innymi potencjalnymi partnerami” – powiedział Dąbrowski w rozmowie z ISBnews w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Z pierwszej inwestycji PGE i Orsted na Bałtyku popłynie energia elektryczna w 2026 r. Koszt budowy 2,5 GW realizowanych w ramach tej współpracy to ok. 30-40 mld zł.
„Zakładamy, że pozyskamy kompetencje realizując pierwszy etap z duńskim partnerem. Kolejny 1 GW rozpoczniemy w latach 2027-2028. Natomiast realizacja inwestycji opartych na nowych pozwoleniach odbywać się będzie za ok. 10 lat” – wskazał prezes.
„Złożymy wnioski na taką liczbę koncesji, by zapewnić zakładaną moc farm wiatrowych. Zwracam uwagę na postęp technologiczny, który pozwala z mniejszego niż dotychczas obszaru uzyskać w przyszłości wyższą moc” – dodał Dąbrowski.
Podkreślił też, że z badań wietrzności wynika, że współczynnik wykorzystania mocy dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku szacuje się na około 50%. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe są najbardziej wydajnym źródłem energii wśród technologii odnawialnych. W rzeczywistości morskie farmy wiatrowe będą pracować z obciążeniem porównywalnym do elektrowni węglowych.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews