Polska Grupa Energetyczna (PGE) dostrzega potencjał mocy zainstalowanej farm wiatrowych na terenach kompleksu Bełchatów na 100 MW przy wymaganych nakładach inwestycyjnych w wysokości ok. 140 mln euro, a potencjał fotowoltaiki w tym miejscu – na maksymalnie 100 MW przy ok. 70 mln euro nakładów inwestycyjnych, poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.
„Potencjał mocy zainstalowanej nowych turbin wiatrowych szacowany jest na 100 MW, co wymagałoby nakładów inwestycyjnych w wysokości około 140 mln euro” – powiedział Dąbrowski podczas webinarium zorganizowanego przez Energy Post.
Wskazał, że ze względu na szczególne warunki lokalizacji na składowiskach odpadów capex musi być wyższy w stosunku do przewidywanego dla standardowych farm wiatrowych.
PGE ma już farmę wiatrową o mocy 31 MW na Górze Kamieńsk koło Bełchatowa. Grupa dostrzega możliwość jej rozbudowy, a także budowy elektrowni wiatrowych w innych lokalizacjach.
„Tereny należące do elektrowni i kopalni węgla brunatnego pozwalają na budowę farm fotowoltaicznych o mocy do 100 MW w fazie I. Wymagane nakłady inwestycyjne szacowane są na ok. 70 mln euro” – dodał prezes.
PGE w strategii założyła strategiczny cel osiągnięcia 25% udziału w polskim rynku energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w 2030 r.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews