PKN Orlen analizuje wraz z Saudi Aramco i jej spółką zależną SABIC potencjalny wspólny projekt kompleksu petrochemicznego obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który
byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku, podała spółka.
Zakres trójstronnego porozumienia o współpracy z Saudi Aramco i SABIC ze stycznia br. zostanie rozszerzony o ocenę potencjalnego wspólnego rozwoju projektu kompleksu petrochemicznego w Gdańsku. Ponadto PKN Orlen i Saudi Aramco analizują w dalszym ciągu możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju, podkreślono.
„Możliwe inwestycje, których realizację analizujemy wspólnie z naszymi strategicznymi partnerami, w tym budowa wielkoskalowego krakera parowego wraz z instalacjami pochodnymi, to koszt rzędu kilku miliardów dolarów. Przed nami jeszcze pełne studium wykonalności, analizy techniczne i finalne decyzje inwestycyjne. Jeżeli ich wyniki okażą się pozytywne i zadowalające dla wszystkich stron, moglibyśmy docelowo wspólnie realizować projekty pozwalające nam w pełni zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz wykorzystać możliwości rafinerii w Gdańsku. Połączenie doświadczeń grup kapitałowych PKN Orlen, Saudi Aramco i SABIC, wiedzy i technologii oraz dostępu do rynków przy wykorzystaniu systematycznego wzrostu zapotrzebowania na petrochemikalia umożliwi wspólne zwiększanie wartości naszych firm. W ten sposób zbudujemy trwałe fundamenty współpracy i rozwoju na petrochemicznym rynku Europy Środkowej i nie tylko” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
„Czekamy na dalszy ciąg prowadzonych z PKN Orlen i SABIC prac, które mają na celu ocenę wspólnej inwestycji w wielkoskalowy kompleks petrochemiczny zintegrowany z rafinerią w Gdańsku” – dodał Senior Vice President, Downstream, Saudi Aramco Mohammed Y. Al-Qahtani.
PKN Orlen prowadzi od czterech lat program rozbudowy petrochemii, który obejmuje m.in. rozbudowę Kompleksu Olefin III w Płocku. Inwestycja wpisuje się w połączenie z Grupą Lotos, ponieważ to gdańska rafineria ma być dostawcą znacznego wolumenu produktów naftowych do wytwarzanych w kompleksie petrochemikaliów. Głównym elementem inwestycji będzie budowa nowego krakera parowego. Moce istniejącego krakera parowego wynoszą 640 tys. ton. Inwestycja zakłada zwiększenie jego rzeczywistych mocy produkcyjnych do 1 040 mln ton, czyli o ok. 60%. Całkowita wielkość produkcji petrochemikaliów, która obecnie w Grupie Orlen wynosi przeszło 5 mln ton, wzrośnie o ponad 1 mln ton, podano również w materiale.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews