Zdolności wytwórcze nowej Wytwórni Tlenu i Azotu w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, która powstanie na początku 2025 roku, będą trzykrotnie wyższe niż obu istniejących wytwórni i wyniosą 38,5 tys. Nm3/h tlenu oraz 75 tys. Nm3/h azotu, podał PKN Orlen. To ilość, która pozwoli zaspokoić potrzeby płockiego zakładu.
„W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku działają już dwie wytwórnie skroplonego tlenu i azotu. Gazy wykorzystywane są na potrzeby własne spółki, m.in. do produkcji olefin. Zdolności wytwórcze nowej instalacji, która powstanie na początku 2025 roku, będą trzykrotnie wyższe niż obu istniejących wytwórni i wyniosą 38,5 tys. Nm3/h tlenu oraz 75 tys. Nm3/h azotu” – czytamy w komunikacie.
Wytwarzany w nowej instalacji gazowy tlen i azot będzie wykorzystywany na potrzeby spółki, w tym w powstającym Kompleksie Olefiny III. Dodatkowo, realizacja inwestycji pozwoli rozszerzyć portfolio o kolejne wysokomarżowe produkty, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie m.in. branży przemysłowej, chemicznej, spożywczej i medycznej.
W wyniku realizacji inwestycji PKN Orlen będzie produkował także tlen i azot w postaci ciekłej. Gazy te są powszechnie stosowane m.in. w branży medycznej. Spółka poszerzy również swoje portfolio o dodatkowe produkty wysokomarżowe, które będą sprzedawane klientom zewnętrznym – gazy szlachetne, takie jak argon, wykorzystywany np. do napełniania żarówek i lamp jarzeniowych, krypton, stosowany m.in. w lampach stroboskopowych używanych na pasach startowych lotnisk, ksenon, wykorzystywany do produkcji laserów czy reflektorów samochodowych, neon stosowany w produkcji nośników reklamowych oraz hel, mający coraz częściej zastosowanie w diagnostyce medycznej.
„Skutecznie wdrażamy strategię Orlen2030, rozwijając kompetencje w obszarze petrochemii. Budujemy łańcuch wartości, koncentrując się na produktach, które generują najwyższe marże. Wytwórnia, która powstanie w Zakładzie w Płocku, zwiększy podaż tlenu i azotu, wykorzystywanych w naszych zaawansowanych procesach produkcyjnych. To z kolei przełoży się na wzrost produktów końcowych. W nowoczesnej instalacji będziemy wytwarzać również wysokomarżowe gazy szlachetne, odpowiadając na coraz większe potrzeby przemysłu. W efekcie wzmocnimy przewagi konkurencyjne i zwiększymy zyski, na czym skorzysta także polska gospodarka” – skomentował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
PKN Orlen podał dziś, że podpisał z Linde GmbH, Linde Engineering umowę na budowę nowej jednostki Wytwórni Tlenu i Azotu III na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku w formule EPC (engineering, procurement and construction) dla zakresu ISBL. Całkowity koszt Inwestycji szacowany jest na około 760 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na początek 2025 r.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews