Akceptację dla pracy „na czarno”, aby uniknąć ściągania długów z pensji, wyraża ponad 63% Polaków, wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) pt. „Moralność Finansowa Polaków 2021”. Projekt badawczy został zrealizowany w partnerstwie z BIG InfoMonitor, Ikano Bank i Ultimo.
W zeszłym roku na fali pandemii wartość Indeksu Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych wzrosła znacząco z 41% do ponad 46% W tym roku wartość indeksu nieco obniżyła się do poziomu 45,3%, podano.
„Wartość Indeksu nieco zmalała w porównaniu do ubiegłego roku. Jednym z czynników mógł być fakt, że podczas pandemii zauważyliśmy jako społeczeństwo, że każde odstępstwo od zapewnienia normalnego obiegu pieniądza w gospodarce wpływa negatywnie na szereg powiązanych czynników, w tym choćby na transfery socjalne. Im szybciej zdamy sobie sprawę, że gospodarka to sieć naczyń połączonych i jej prawidłowe funkcjonowania poprawia sytuację całego społeczeństwa, tym lepiej dla nas. Wciąż jednak niepokoją usprawiedliwienia konkretnych zachowań stanowiących odstępstwa od przyjętego kanonu” – powiedział prezes ZPF Marcin Czugan, cytowany w komunikacie.
Praca na czarno kolejny rok z rzędu spotyka się z największym przyzwoleniem społecznym. Akceptację dla tego typu nadużycia wyraża ponad 63% Polaków. Prawie trzy piąte badanych jest skłonnych usprawiedliwić płacenie gotówką bez rachunku, aby uniknąć VAT. To nieco więcej niż przed rokiem, gdy pogląd taki wyrażało 54% uczestników badania. Natomiast 55% respondentów uważa, że można zaakceptować przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielami, wskazano w materiale.
„Ponad połowa uczestników badania gotowa jest też usprawiedliwić zatajanie informacji uniemożliwiających uzyskanie kredytu. Wciąż bardzo wysoki jest również poziom przyzwolenia społecznego dla zaciągania kredytów bez zapoznania się z warunkami ich spłaty. Dla tego niebezpiecznego zjawiska akceptację w najnowszej edycji raportu wyraża ok. 48% badanych. Najbardziej rygorystycznie odnosimy się natomiast do wyłudzania kredytów za pomocą fałszywych dokumentów – usprawiedliwia je co dziesiąty z nas, co i tak jest bardzo niepokojącym wynikiem” – czytamy dalej.
Ankietowani co rok pytani są również w badaniu o podejście do oddawania długów. Zdecydowana większość uważa, że jest to ich obowiązek moralny – 92% respondentów. Jedynie 2% uznało, że nie. Można jednak zaobserwować, że od wybuchu pandemii w 2020 r. przybyło negatywnych odpowiedzi, więcej jest też osób, które mają co do tego wątpliwości, zaznaczono.
Badanie „Moralność finansowa Polaków 2021″ zostało przeprowadzone w marcu 2021 roku przez firmę Biostat na zlecenie ZPF metodą CATI, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1000-osobowej próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat.
Źródło: ISBnews