Qemetica (d. Ciech), Pracodawcy RP oraz Fundacja Instrat zainaugurowali działanie Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, który – na bazie ankiet skierowanych do przedsiębiorstw w Polsce – ma na celu przedstawienie trendów w zielonej transformacji gospodarki, podali Pracodawcy RP.
„Utrzymując wysokie tętno inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem w Qemetice, inicjujemy powstanie Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, czyli narzędzia do badania pulsu dekarbonizacji polskiego biznesu. Qemetica, tak jak wiele firm energochłonnych w kraju, koncentruje się na transformacji energetycznej. Ambitnie podchodzimy również do kwestii ESG i dekarbonizacji, deklarując, że w 2040 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Wraz z przedstawicielami innych polskich firm chcemy pokazać naszą determinację w dążeniu do realizacji naszych zamierzeń w zakresie dekarbonizacji i rozmawiać o wyzwaniach oraz szansach, jakie niesie ona za sobą” – powiedział prezes Qemetica Kamil Majczak, cytowany w komunikacie.
Celem indeksu jest stworzenie narzędzia, które zainspiruje publiczną dyskusję na temat tempa i perspektyw dekarbonizacji oraz transformacji energetycznej w Polsce. Jego odczyty będą prezentowane raz na pół roku w efekcie analizy badania ankietowego przesyłanego do krajowych przedsiębiorstw, przed którymi naturalnie staje wiele wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, podano.
Za merytoryczne przygotowanie indeksu i późniejsze opracowywanie wyników odpowiada Fundacja Instrat. Metodologia narzędzia oparta jest na badaniach ankietowych, które mają wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. W przyszłości indeks ma stać się platformą do wymiany opinii między firmami, regulatorami oraz administracją centralną. Inspiracją dla stworzenia Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki był wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index), podano także.
„Indeks Dekarbonizacji będzie odzwierciedleniem nastrojów polskiego biznesu wobec wyzwań jakie niesie ze sobą dekarbonizacja. To wartościowe i unikatowe uzupełnienie dostępnych obecnie danych o działalności firm z obszaru ESG. Aspekty środowiskowe są podwójnie istotne dla działalności przedsiębiorstw. Po pierwsze, w coraz większym stopniu wpływają one na ich zdolność konkurencyjną i atrakcyjność dla szerokiego grona interesariuszy. Po drugie, od wdrażania tych czynników zależy tempo i sukces dekarbonizacji całej gospodarki” – powiedział prezes Fundacji Instrat Michał Hetmański.
Dystrybucję ankiet wśród przedstawicieli polskiego biznesu zapewnią Pracodawcy RP.
„Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki ma szansę stać się inspiracją do powstania swoistego forum dla przedsiębiorstw, które umożliwi dialog na temat obecnych i przyszłych wyzwań związanych z dekarbonizacją. Jako Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej skupiamy liczne firmy działające w kluczowych sektorach gospodarki, również te, w których kwestie dekarbonizacji znajdują się w centrum uwagi. To ważne dla powodzenia realizacji naszej inicjatywy” – podsumował prezes Pracodawców RP Rafał Dutkiewicz.
Qemetica (d. Ciech) jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Była notowana na warszawskiej giełdzie od 2005 do 2024 r. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 5,42 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews