SDS Optic zawarł umowę finansowania typu venture debt na kwotę do 10 mln euro z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) w ramach programu InvestEU Research Innovation and Digitalisation Window (RIDW) 1.1. Health Innovation, który ma na celu zapewnienie finansowania projektów o dużej wartości społecznej i gospodarczej, przyczyniających się do realizacji celów polityki UE, podała spółka. Finansowanie zostanie przeznaczone na badania, rozwój i komercjalizację platformy technologicznej inPROBE.
„Naszą wizją jest pomoc w zwiększeniu przeżywalności na choroby nowotworowe oraz inne choroby przewlekłe o 30% do 2030 roku. Dążymy do tego, tworząc i wdrażając przełomowe technologie medyczne na styku i w połączeniu fotoniki, biologii molekularnej, immunochemii oraz bioinżynierii medycznej. Bez wątpienia pozyskane wsparcie finansowe Europejskiego Banku Inwestycyjnego znacząco przyspieszy nasz rozwój i pozwoli wprowadzać na rynek nowe aplikacje znacznie szybciej, niż zakładaliśmy, i na dużo większą skalę. To kolejny dowód zaufania, jaki otrzymujemy ze strony międzynarodowej i tak renomowanej instytucji, po bardzo restrykcyjnej weryfikacji i akceptacji naszych wyników naukowych oraz technologii” – powiedział prezes SDS Optic Marcin Staniszewski, cytowany w komunikacie.
Finansowanie zostanie wypłacone w trzech transzach, po osiągnięciu określonych w umowie kamieni milowych. Jednym z dodatkowych warunków dla każdej transzy będzie wyemitowanie przez SDS Optic na rzecz EBI warrantów subskrypcyjnych stanowiących łącznie do 8,5% w pełni wyemitowanego na dzień podpisania umowy finansowania aktualnego kapitału zakładowego i warunkowego SDS Optic. Spółka spełniła już znaczną część warunków niezbędnych do pierwszej płatności, wskazano także.
Na mocy podpisanej umowy EBI będzie wspierał cele inwestycyjne SDS Optic, takie jak:
– personel badawczo-rozwojowy i dostęp do rynku,
– dalsze badania i rozwój podmiotów powiązanych z SDS Optic,
– skalowanie i rozwój nowych aplikacji,
– pokrycie kosztów związanych z badaniami przedklinicznymi nowych aplikacji inPROBE,
– badania kliniczne nowych aplikacji inPROBE,
– wydatki związane z uzyskaniem zgód regulacyjnych,
– badania wewnętrzne i rozwój nowych aplikacji,
– wydatki związane z ochroną własności intelektualnej,
– rozwój infrastruktury SDS Optic oraz zakup nowoczesnej aparatury badawczej dla centrum badawczo-rozwojowego, w tym maszyn i urządzeń do nowej półprzemysłowej produkcji pilotażowej fotonicznych części biosensorów inPROBE.
SDS Optic to firma rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w 2022 r.
Źródło: ISBnews