Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) i e-mobilności z okresu 31 marca – 4 kwietnia. 1
RYNEK OZE
Transformacja energetyczna: Polscy beneficjenci Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) najwięcej środków wydali dotychczas na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (6,4 mld zł) oraz na wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne (1,4 mld zł), podał Narodowy Bank Polski (NBP).
Offshore: Docelowy udział polskich podmiotów na poziomie 50% przy realizacji morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest realny, uważa członek zarządu Crist Offshore Andrzej Czech.
Emisja CO2: Komisja Europejska zaproponowała ukierunkowaną zmianę rozporządzenia ustanawiającego normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Poprawka wprowadza środek elastyczności wraz z docelowymi poziomami emisji CO2 w latach 2025-2027, podała Komisja.
Dekarbonizacja: Ścieżka Coal-to-Nuclear (C2N), czyli zastępowania elektrowni węglowych źródłami jądrowymi najnowszej generacji, może pomóc w wypełnieniu części luki wytwórczej prognozowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) na 18 GW w latach 2030-2040 r. – potencjał ścieżki C2N w Polsce wynosi ok. 17 GW, wynika z raportu Instytutu Sobieskiego.
GIOŚ: Hanna Kończal została powołana na Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a nominację wręczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zeroemisyjność: 44% firm przewiduje, że świat osiągnie zerową emisję netto dopiero po 2070 roku, wynika z raportu Bain & Company dotyczącego globalnej transformacji energetycznej. Jest to znaczące opóźnienie w stosunku do wcześniejszych prognoz, a spadek optymizmu dotyczącego realizacji celów klimatycznych do 2050 roku jest wyraźny. 32% menedżerów uważa, że cel ten zostanie osiągnięty w połowie wieku, podczas gdy rok temu ten odsetek wynosił od 40 do 50%.
Ochrona przyrody: Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy oochronie przyrody. Projekt zakłada powstanie specjalnej komisji, która zajmie się opiniowaniem wniosków o wydanie zezwoleń i świadectw w sprawach związanych z CITES. Dotychczas obowiązki te wykonywała Państwowa Rada Ochrony Przyrody, która pełni głównie funkcję opiniodawczo-doradczą w szerokim zakresie ochrony przyrody.
ROZWÓJ BIZNESU
PGF: Polska Grupa Fotowoltaiczna (PGF) patrzy pozytywnie na perspektywy krajowej branży energii odnawialnych i widzi szansę na poprawę klimatu dzięki nowym programom, np. nowej edycji „Czystego powietrza”, poinformował ISBnews prezes Wiktor Niedziela. PGF liczy, że to dopiero początek i branża OZE dostanie wreszcie kilka pozytywnych impulsów. Prezes zadeklarował, że spółka chce być jednym z beneficjentów tej poprawy.
EC Będzin: Ogłosił nową strategię grupy kapitałowej na lata 2025-2035, podała spółka. Dokument koncentruje się na trzech głównych obszarach działalności: energetyce, handlu surowcami oraz rozwoju kompetencji badawczo-rozwojowych.
Xpeng: Chiński producent samochodów elektrycznych kategorii premium zainaugurował działalność w Polsce, jako piętnastym rynku w Europie. Dystrybutorem marki na polskim rynku została firma Inchcape. Pierwszy salon Xpeng rusza w Warszawie.
Tauron, Polenergia: Tauron Polska Energia, Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa oraz Amon i Talia – spółki zależne Polenergii, prowadzą negocjacje, których celem jest, m. in. polubowne zakończenie sporów sądowych, dotyczących umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów, podał Tauron.
Crist Offshore: Planuje do 2030 roku budować jedną stację elektroenergetyczną dla morskich farm wiatrowych rocznie, a docelowo dwie. Powinno to pozwolić na zdobycie ok. 30% tego rynku na Bałtyku, poinformował ISBnews członek zarządu Andrzej Czech.
PEJ: Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) „ostatecznie uzgodniły” warunki tzw. umowy pomostowej (umowy EDA – Engineering Development Agreement), ustalającej ramy współpracy na kolejne miesiące z konsorcjum Westinghouse-Bechtel, podała spółka.
Recykl: Recykl Invest – spółka zależna Recykl – zawarła z litewską UAB Ecomodus umowę nabycia 100% udziałów w UAB Antrinio perdirbimo grup (APG), podał Recykl. Wraz z umową nabycia udziałów została zawarta umowa inwestycyjna, umowa objęcia akcji Recyklu oraz umowa menadżerska regulująca warunki zatrudnienia kluczowego menadżera APG. Szacowane zaangażowanie spółki w transakcję, z uwzględnieniem przewidzianych kosztów przyszłych inwestycji w APG, wynosi ok. 3,6 mln euro (bez ewentualnych korekt).
Grupa Columbus: Rozpoczęła realizację programu „Czyste powietrze”, którego nowa edycja została wczoraj uruchomiona, podał spółka. Grupa ma na swoim koncie ponad 13,5 tys. podpisanych umów o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł. Zarząd szacuje, że liczba zrealizowanych w przyszłości projektów może wynieść między 50-65%.
Penspen: Firma inżynieryjno-doradcza specjalizująca się w branży energetycznej będzie poszukiwać możliwości współpracy na polskim rynku. Firma zaprezentuje się na stoisku Stowarzyszenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej podczas konferencji H2 Poland 2025, która odbędzie się 8-10 kwietnia w Poznaniu. Penspen specjalizuje się w opracowywaniu wysokiej jakości, innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych w zakresie infrastruktury energetycznej i gazowej.
KONTRAKTY I WDROŻENIA
NFOŚiGW: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył nabór wniosków o dofinansowanie na magazyny energii elektrycznej, podał Fundusz. Finansowanie programu priorytetowego w wysokości 4,15 mld zł zapewniono z Funduszu Modernizacyjnego.
NFOŚiGW: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże ponad 116 mln Wodociągom Miasta Krakowa na rozbudowę oczyszczalni ścieków w aglomeracji krakowskiej. To kolejna inwestycja w Polsce dofinansowana w tej perspektywie finansowej z działania 1.3 Gospodarka wodno-ściekowa w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).
Tauron: Tauron Nowe Technologie będzie nadal odpowiedzialny za obsługę sieci oświetleniowej we Wrocławiu – spółka i tamtejszy magistrat podpisały umowę na eksploatację oświetlenia miejskiego w 2025 roku. Dokument zakłada, że cześć infrastruktury zostanie wymieniona na nową – energooszczędną, ekologiczną i trwalszą. Przestrzeń publiczna we Wrocławiu oświetlana jest przez 40 tysięcy lamp, z czego ponad połowa stanowi majątek Taurona. Do końca roku Tauron Nowe Technologie będzie dbał o to, żeby instalacja oświetleniowa była sprawna i zapewniała odpowiednie poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych.
BIKE EXPO: Blisko 1/3 Polaków planuje zakup roweru w najbliższej przyszłości, wynika z ankiety Poland’s Booming Bicycle Industry: A Snapshot PL, dotyczącej tego typu fizycznej aktywności w naszym kraju. Dla znacznej większości z tych, którzy chcą zaopatrzyć się wkrótce w tzw. „dwa kółka”, będzie to albo zakup dodatkowego pojazdu, albo zastąpienie dotychczas posiadanego lepszym. Dla tych, którzy zainteresowani są najnowszymi trendami i aktualną ofertą krajowych dystrybutorów sprzętu rowerowego, pojawi się wkrótce okazja, by bezpośrednio się z nim zapoznać i go wypróbować. Stanie się to możliwe 5 i 6 kwietnia, na warszawskim stadionie PGE Narodowym, na kolejnej edycji targów BIKE EXPO – Narodowy Test Rowerowy.
Arabelle: Arabelle Solutions i Politechnika Warszawska ogłosiły strategiczną współpracę mającą na celu organizację zaawansowanych szkoleń i rozwój umiejętności na potrzeby polskiego sektora energetyki jądrowej. Partnerstwo pozwoli na lepsze przygotowanie studentów Politechniki Warszawskiej w zakresie umiejętności oraz wiedzy technicznej wymaganej przez rozwijający się przemysł jądrowy. Jako dostawca światowej klasy technologii i usług dla wysp turbinowych, Arabelle Solutions będzie doradzać w zakresie treści programów studiów oraz zapewniać techniczne i branżowe informacje, które umożliwią studentom zdobycie niezbędnych kompetencji i certyfikatów wymaganych przez polski przemysł jądrowy.
Grupa Orlen: Orlen, Orlen Południe i Politechnika Śląska w Gliwicach wspólnie zadbają o kształcenie kadr, które w przyszłości będą wspierać biznes w jego zrównoważonym rozwoju. W ramach podjętej współpracy koncern objął patronatem nowy kierunek studiów inżynierskich „Zrównoważona konsumpcja i produkcja”, który zaoferuje studentom możliwość nabycia unikalnej wiedzy i udziału w praktykach zawodowych. Nabór na studia rozpocznie się w maju.
E.ON Polska: Zakończył budowę instalacji odzysku ciepła w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. System jest już w pełni operacyjny i generuje założone oszczędności energetyczne. Obecnie przechodzi końcowe pomiary gwarancyjne. Ta innowacyjna technologia przyczynia się do znacznej redukcji emisji CO2 i poprawy efektywności energetycznej w procesie wytapiania surówki.
Gekko Photonics: Wdroży system ciągłego monitorowania ścieków pod kątem substancji ropopochodnych we współpracy z MPWiK. Spectrally zostanie wdrożone w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Technologia opracowana przez Gekko Photonics umożliwi monitorowanie ścieków w czasie rzeczywistym pod kątem substancji ropopochodnych. Równocześnie trwają prace nad pierwszym na świecie komercyjnym systemem do detekcji mikroplastików i związków PFAS, który działa w trybie ciągłym.
Polenergia: W ramach programu „Allegro + Zielona Energia” Allegro łączy siły z Polenergią. Dzięki tej współpracy użytkownicy Allegro Business zyskają możliwość skorzystania z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz otrzymają zwrot części wartości zapłaconych faktur na kartę podarunkową Allegro. Przedsiębiorcy, którzy posiadają konto Allegro Business i zdecydują się na podpisanie umowy z Polenergią Sprzedaż, otrzymają zwrot 10% wartości każdej zapłaconej faktury za energię elektryczną w pierwszym roku trwania umowy oraz 5% w każdym kolejnym roku.
PKO BP: Bank stworzył serwis EnergiaTransformacji.pl i nawiązał współpracę ze stowarzyszeniem Pracodawcy RP celem wspierania wspiera firmy w znalezieniu najkorzystniejszej formy finansowania transformacji, podał bank. Ponadto PKO BP buduje zespów ekspertów, którzy pomogą w profilowaniu rentowności ekosystemów energetycznych.
Energa, PZU: Energa oraz PZU LAB i TUW PZUW podpisały porozumienie o współpracy, zakładające, że podmioty te będą wspólnie badać, testować i wdrażać innowacyjne rozwiązania kluczowe dla modernizacji i rozwoju polskiej energetyki, zwłaszcza w obszarze zarządzania energią z odnawialnych źródeł oraz magazynami energii, podał Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). Nowe narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję czy zaawansowane modele analiz inwestycyjnych pozwolą ograniczyć ryzyka techniczne i biznesowe związane z zarządzaniem energią, podkreślono.
Powerdot: Nawiązał współpracę z AccorInvest, właścicielem i operatorem hoteli w Europie, podała spółka. Zgodnie z umową, 12 hoteli w Polsce, zlokalizowanych w centrach największych miast, takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk i Katowice, zostanie wyposażonych w stacje ładowania mocy co najmniej 100 kW.
JTI: Japan Tobacco International (JTI) uruchomiło pierwszą własną farmę fotowoltaiczną w Polsce o mocy 14 MWp. Inwestycja o wartości ponad 40 mln zł pokryje ok. 20% zapotrzebowania na energię ze strony kompleksu fabrycznego firmy w Starym Gostkowie.
NFOŚiGW: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył trzeci nabór wniosków w programie priorytetowym Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych, podał Fundusz. W ramach dofinansowania działań związanych z optymalizacją i ograniczeniem strat ciepła zaplanowano 160 mln zł. Łączny budżet programu priorytetowego to 500 mln zł.
NFOŚiGW: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił dwa nabory wniosków w programach na rozwój elektromobilności w Polsce, podał Fundusz. Nabór wniosków w programie Budowa/rozbudowa sieci elektroenergetycznych na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy z budżetem 1 mld zł w I naborze trwa od 31 marca do 21 grudnia 2025 r., a nabór w ramach programu Wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego – również z budżetem 1 mld zł w I naborze – twa od 31 marca do 31 sierpnia 2025 r.
Stellantis: Planuje sfinalizować realizowaną przez Quanta Energy budowę farm fotowoltaicznych o mocy prawie 58 MW przy czterech swoich zakładach produkcyjnych w Polsce do końca 2025 r., poinformowała ISBnews rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w Polsce Agnieszka Brania.
PHN: Polski Holding Nieruchomości (PHN) uzyskał finansowanie na realizację pierwszej wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej o mocy 18 MW, podała spółka. Preferencyjna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przyznana w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO), pokryje 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji, co stanowi ok. 33,5 mln zł.
Crist Offshore: Spółka z Grupy Crist podpisała umowę z Ocean Winds na projektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu farmy wiatrowej BC-Wind na Morzu Bałtyckim, podała spółka.
Onde: Zawarło ze spółkami celowymi należącymi do grupy Luneos Green Energy dwie umowy na wykonanie robót budowlanych (bez dostaw modułów) dla farm fotowoltaicznych, tj. umowę ze spółką LGE PV 1 dla farmy fotowoltaicznej o mocy 19,99 MW oraz umowę ze spółką LGE PV Końskie dla farmy fotowoltaicznej o mocy 14,84 MW, podała spółka. Łączna wartość umów wynosi ok. 43,2 mln zł netto. Termin realizacji umów to marzec 2026 r.
Źródło: ISBnews