Wprowadzenie do trwających umów kredytowych wskaźnika referencyjnego SARON, który ma od 1 stycznia 2022 roku zastąpić wskaźnik LIBOR CHF, nie będzie wymagało zmiany ich treści, tj. aneksowania, poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem SARON-u, przy zachowaniu pozostałych zasad, zaś szczegóły stosowania zamiennika dla LIBOR CHF w indywidualnej umowie kredytu powinny zostać przekazane kredytobiorcy przez bank.
„Wprowadzenie zamienników z mocy prawa oznacza w praktyce, że nie jest konieczne modyfikowanie treści umów finansowych. Organ nadzoru oczekuje od podmiotów nadzorowanych stosujących LIBOR CHF w umowach oraz instrumentach finansowych, do których zastosowanie mają przepisy rozporządzenia KE dot. zamiennika, podjęcia aktywnych działań komunikacyjnych skierowanych do klientów, w tym także profesjonalnych, w których poinformują o związanych ze stosowaniem zamiennika zmianach w wykonywaniu umów po dacie 1 stycznia 2022 r.” – czytamy w komunikacie KNF.
Komisja Europejska wyznaczyła SARON – zamiennik dla wskaźnika referencyjnego LIBOR CHF, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 roku. KE poinformowała, że zamiennik oznacza przede wszystkim, że umowy o kredyt hipoteczny mogą być nadal wykonywane, „zatem gwarantuje on pewność prawną zarówno dla posiadaczy kredytów hipotecznych, jak i dla banków, które takich kredytów udzieliły”.
„Aby zapobiec znacznej różnicy wartości, zamiennik uwzględnia korektę spreadu ustalonego na dzień 5 marca 2021 r., czyli na dzień, w którym ogłoszono zaprzestanie opracowywania LIBOR CHF. Ewentualna drobna różnica wartości, którą strony mogą zaobserwować w dniu 1 stycznia 2022 r. będzie spowodowana wahaniami stóp procentowych od dnia 5 marca 2021 r.” – czytamy także w „Q&A do Rozporządzenia wykonawczego KE wyznaczającego zamiennik dla LIBOR CHF”.
„Zważywszy, że stopa LIBOR przestanie być publikowana z dniem 1 stycznia 2022 r., wyznaczone stopy powinny zastąpić odniesienia do stopy CHF LIBOR z tym właśnie dniem” – podała KE.
Jak podkreśla KNF, wskaźniki SARON są zalecanymi m.in. przez Narodowy Bank Szwajcarii następcami wskaźników LIBOR CHF. Są one wpisane na listę wskaźników referencyjnych prowadzoną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Spełniają wszystkie wymogi prawa europejskiego dotyczące jakości opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Przyczyną wyznaczenia przez KE zamiennika jest ogłoszone 5 marca 2021 r. przez brytyjski organu nadzoru FCA zakończenie opracowywania wraz z końcem 2021 r. szeregu wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR, w tym wszystkich terminów LIBOR CHF, przypomniano.
Źródło: ISBnews