Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro, Małych i Średnich Firm (MMŚF) mierzącego nastroje przedsiębiorców wyniósł wzrósł do 93,9 pkt w 2021 r. z 91,4 pkt rok wcześniej (wobec poziomu neutralnego wynoszącego 100 pkt), wynika z raportu opracowanego przez Bank Pekao. Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotowuje sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy.
„Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw nadal nie jest najlepsza, to poprawiła się względem poprzedniego 2020 roku. Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro, Małych i Średnich Firm (MMŚF) mierzącego nastroje przedsiębiorców wyniósł – w badanym w okresie – 93,9 pkt. To lepiej niż było, jednak do rekordowego wyniku 102,6 pkt za 2019 rok jeszcze dużo brakuje” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Autorzy raportu przypominają, że wskaźnik za 2020 r. spadł poniżej neutralnego progu 100 pkt i wyniósł 91,4 pkt. Wskazują również, że w 2020 r. przedsiębiorcy oczekiwali, że w 2021 r. Ogólny Wskaźnik Koniunktury za rok 2021 miał osiągnąć wartość 94,5 pkt.
„Faktyczny wynik – 93,9 pkt – jest potwierdzeniem słuszności tych prognoz, a jednocześnie dowodem na to, że sektor MMŚP w Polsce nie znajduje się w najlepszej kondycji” – wskazują autorzy raportu.
Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotowuje sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy, który wciąż najdotkliwiej odczuwa wszelkie konsekwencje związane z pandemicznymi regulacjami i ograniczeniami, wynika z raportu.
Najgorzej radzą sobie mikrofirmy (średni OWK na poziomie 93,8 pkt), nieco lepiej małe przedsiębiorstwa (94,4 pkt), natomiast średnie firmy jako jedyne wybiły się powyżej neutrum, uzyskując 101,6 pkt.
„Martwi fakt, że OWK pozostaje poniżej poziomu neutralnego (tj. 100 pkt), cieszy natomiast jego wzrost w porównaniu z wartością ubiegłoroczną. W momencie opracowywania raportu ankietowani przedsiębiorcy przejawiali optymizm odnośnie nadchodzącego roku – trzeba jednak pamiętać, że sytuacja zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, zmienia się bardzo dynamicznie” – czytamy w komunikacie.
Raport Banku Pekao jest przygotowywany co roku od 12 lat. Badaniem objęte są mikro, małe i średnie firmy, czyli takie, które zatrudniają do 249 osób.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews