Zgodnie z deklaracjami pracodawców 29% firm z branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości zamierza zatrudniać nowych pracowników w IV kw. 2022 r., wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Zmniejszenie liczby etatów przewiduje 22% firm z tych branż, natomiast 42% organizacji chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.
Raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazuje, że prognoza netto zatrudnienia dla bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +6%. Oznacza to, że nadal większość firm będzie rekrutować nowych pracowników i powiększać swoje zespoły. W ujęciu kwartalnym wskaźnik ten jednak spadł o 7 pkt proc., natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wynik jest niższy o 3 pkt proc.
Prognoza rekrutacyjna na październik-grudzień wskazuje na wzrost o 4 pkt proc. odsetka firm planujących zwolnienia – z 18% na 22%. Pozostawienie zatrudnienia do końca 2022 roku na niezmienionym poziomie przewiduje 42% pracodawców, a to prognoza o 10 pkt proc. niższa, niż w poprzednim kwartale. 7% pracodawców nie potrafi sprecyzować planów rekrutacyjnych na kolejne miesiące, w poprzednich 3 miesiącach tego roku był to 1%.
„Rynek pracy w branży bankowości i finansów ustabilizował się, jednak nadal widzimy szczególne zapotrzebowanie na stanowiska eksperckie. Pracodawcy poszukują przede wszystkim wysokiej klasy specjalistów, którzy dodatkowo wyróżniają się kompetencjami IT i rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Jest to oczywiście trend związany z nieustannie postępującą cyfryzacją tego sektora. Wyhamowanie wynika również z sytuacji ekonomicznej, mierzymy się z wysoką inflacją, która w połączeniu ze wzrostem oczekiwań finansowych kandydatów i niejednokrotnie potrzebą podniesienia wynagrodzeń zatrudnionych już osób, pochłania dużą część budżetu rocznego” – powiedziała manager rekrutacji stałej w Manpower Marta Szymańska, cytowana w komunikacie.
„Dodatkowo obserwujemy mniej nowych inwestycji ze względu na niepewną sytuację geopolityczną. Wysoka inflacja sprawia, że przedsiębiorcy wstrzymują swoje plany inwestycyjne, ponieważ nie są w stanie oszacować kosztów, z jakimi przyjdzie im się mierzyć w najbliższej przyszłości. Wszystkie te czynniki składają się na barierę w podejmowaniu ryzyka inwestycyjnego, w tym tworzeniu nowych miejsc pracy” – dodała.
Plany pracodawców na ostatnie miesiące 2022 roku dla tej branży w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) są bardziej optymistyczne, niż prognozy odnoszące się do polskiego rynku pracy. Prognoza netto zatrudnienia w sektorze bankowości, finansów ubezpieczeń i nieruchomości dla regionu EMEA na IV kwartał bieżącego roku wynosi bowiem +37%.
Źródło: ISBnews