Związek Banków Polskich (ZBP) chce, by wysokość kwartalnych wpłat do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zależała od poziomu wsparcia udzielonego przez Fundusz klientom danego kredytodawcy.
ZBP przedstawił stanowisko do projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który znajduje się na etapie prac sejmowych.
„ZBP zgłasza postulat wprowadzenia do ustawy mechanizmu uzależniającego uzupełnianie Funduszu od wielkości wsparcia udzielonego klientom danego kredytodawcy” – czytamy w stanowisku.
Proponuje wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym kwartalne wpłaty kredytodawców dokonywane proporcjonalnie do wartości bilansowej brutto posiadanego portfela kredytów mieszkaniowych w przypadku których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 90 dni, mogłyby być dodatkowo uzależnione od poziomu wykorzystania środków przez danego kredytodawcę oraz spłat pożyczek przyznanych dla klientów danego kredytodawcy.
ZBP postuluje także uregulowanie, że wpłata każdego kredytodawcy składa się z dwóch części:
– część pierwsza o charakterze zwrotnej nieoprocentowanej pożyczki przekazanej przez kredytodawców, która stanowi 2/3 wpłaty
– część druga o charakterze bezzwrotnym, przeznaczonym na umorzenia należności od kredytobiorców, która stanowi 1/3 kwoty składki.
Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (którego środki wynosiły 607,4 mln zł na koniec 2021 r.) miałby zasilony dodatkowymi środkami do ponad 2 mld zł w 2022 r., by zaoferować wsparcie większej niż dotychczas liczbie kredytobiorców. Część tego wsparcia mogłaby zostać umorzona.
Źródło: ISBnews