Systematycznie rośnie liczba punktów handlowo-usługowych (PHU), w których mieszkańcy deklarują możliwość płatności kartą – potwierdziło to 46,3% ankietowanych, wynika z badania przeprowadzonego przez zespół badawczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB). W poprzednich latach było to: 44,2% (2020), 42,26% (2019) oraz 41,25% (2018).
Badanie ma na celu pokazanie, na jak wielu obszarach wiejskich występuje zjawisko tzw. białych plam, czyli miejscowości, w których jest przynajmniej jeden punkt handlowo-usługowy, ale mieszkańcy nie mogą w nim zapłacić bezgotówkowo, co tym samym oznacza, że sprzedawcy akceptują w tych miejscach tylko płatność gotówką. Badanie skupia się na mieszańcach wsi i miasteczek, którzy codziennie korzystają z punktów handlowych znajdujących się w pobliżu miejscowości, w których mieszkają, podano.
Jak wynika z badania, zmniejsza się liczba wsi, gdzie mieszkańcy nie mogą zapłacić bezgotówkowo – o czym świadczą następujące wyniki: 53,7% (2021) wobec 58,75% (2018). Warto również podkreślić, że zmniejsza się liczba sklepów, w których można zapłacić wyłącznie gotówką – o czym świadczą następujące wyniki 19,54% (2018) wobec 8,23% (2021), podano także.
„Autorzy raportu wskazują, że pomimo tego, iż wciąż w Polsce występują tzw. białe plamy płatnicze, to zauważalny jest trend popularyzacji płatności bezgotówkowych na terenach wiejskich oraz zwiększenie dostępności tego rodzaju płatności” – zakończono.
Źródło: ISBnews