W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, że lokata bankowa jako produkt straciła na znaczeniu. W chwili obecnej nie jest w stanie zabezpieczyć oszczędności przed utratą wartości – choć z drugiej strony: czy istnieje forma oszczędzania, która to umożliwia? Dodatkowo przy trwającej od ośmiu miesięcy serii podwyżek stóp procentowych banki ochoczo podwyższają oprocentowanie kredytów, ale w przypadku lokat nie są skore do podobnej interwencji. Czy jednak oznacza to, że lokata stała się kompletnie nieopłacalna? Przeanalizujmy temat.
- 1. Czy lokata bankowa się opłaca?
- 2. Oprocentowanie lokaty – na co można liczyć?
- 3. Jeśli nie lokata, to co?
Wiele wskazuje na to, że oprocentowanie lokat bankowych w najbliższym czasie będzie cię zmieniać. Warto zatem korzystać z rankingu lokat bankowych, na przykład https://www.totalmoney.pl/lokaty, w którym informacje są regularnie aktualizowane.
Czy lokata bankowa się opłaca?
Jeśli zastanawia cię, czy warto w tym momencie założyć lokatę bankową, weź pod uwagę kilka aspektów – przede wszystkim dynamikę sytuacji. Jeszcze rok temu średnie oprocentowanie lokat wynosiło 0,14%, co było wartością niemal niezauważalną. Wiosną tego roku oferty oscylowały w granicach 2,5 – 3%, zaś teraz bez problemu można znaleźć propozycje, w których lokata na nowe środki to nawet 5 – 6% w skali roku.
Okazuje się zatem, że planowanie założenia lokaty może mieć sens, zważywszy, że to forma oszczędzania, przy której masz gwarancję zwrotu środków i nie musisz robić absolutnie nic, by nastąpiła kapitalizacja odsetek. Nawet kilka tysięcy złotych przekierowane na krótki okres trwania lokaty ze stałym oprocentowaniem będzie niosło ze sobą konkretny zysk kilkudziesięciu złotych. Jeżeli możesz czasowo zablokować środki, ten produkt oszczędnościowy jest całkiem dobrym pomysłem.
Jak długo będzie utrzymywał się ten trend? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony reakcja banków była oczywista. Po pierwsze, wyraźnie artykułowano naciski polityczne na instytucje finansowe, które mają zachęcać Polaków do oszczędzania. Po drugie, sam odwrót naszych rodaków od lokat w pewnym stopniu niepokoił.
Wiele będzie jednak zależało od kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Aktualne prognozy wskazują na jeszcze dwie podwyżki stóp do głównej stawki ok. 7 proc. To niewątpliwie kiepska perspektywa kredytobiorców, ale dobra właśnie dla oszczędzających.
Oprocentowanie lokaty – na co można liczyć?
Jak obecnie prezentuje się ranking lokat bankowych? Z analizy wynika, że oszczędzający mogą liczyć na oprocentowanie stałe wynoszące około 6 – 7% w skali roku, dlatego jeśli interesują cię najlepsze lokaty bankowe, właśnie takich powinieneś szukać. Oczywiście, ostateczny wynik jest uzależniony przede wszystkim od tego, na ile miesięcy zakładane są lokaty terminowe oraz ile wynosi kwota lokaty. Trzeba również pamiętać o konieczności zapłacenia podatku od zysków kapitałowych, który obecnie wynosi 19%.
Oferta lokat bankowych często uwzględnia progi kwotowe, które również warto przeanalizować. Czasami lepiej zdecydować się na jeden depozyt, a czasami więcej korzyści przyniesie rozbicie tej kwoty na dwie lokaty oprocentowane promocyjnie.
Zdecydowanie trzeba powiedzieć, że bankowe depozyty nie są obecnie w stanie zabezpieczyć oszczędności przed inflacją, która bije kolejne rekordy. Pozwalają jednak zyskać kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych rocznie, co zawsze opłaci się bardziej niż trzymanie środków na nieoprocentowanym koncie osobistym.
Jeśli nie lokata, to co?
Lokaty oszczędnościowe to nie jedyny produkt, który pozwala ulokować środki. Jakie są inne opcje?
- Obligacje Skarbu Państwa
Dobrym rozwiązaniem, ale przede wszystkim na dłuższy czas inwestycji, są obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją. Nie ma sensu decydować się na nie, gdy interesuje cię kilkumiesięczna oszczędność – papiery skarbowe oparte na inflacji wymagają bowiem zainwestowania na przynajmniej cztery lata. Oczywiście, można uzyskać środki z nich wcześniej, ale wtedy traci się część zysków. Te opłaty nie są jednak bardzo wysokie i nigdy nie wypłacisz mniej niż zostało wpłacone.
- Konto oszczędnościowe
Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. Mimo że lokaty oprocentowane są wyżej, konta oszczędnościowe pozwalają zachować bieżący dostęp do środków. Jeśli więc będziesz potrzebować pieniędzy na jakiś wydatek, możesz wypłacić tyle, ile potrzebujesz, a reszta pieniędzy będzie dalej pracować na rachunku. W przypadku lokaty podobny zabieg jest niemożliwy. Warto dodać także, że można znaleźć na rynku szereg kont oszczędnościowych, które zapewniają oprocentowanie o porównywalnej wysokości co oprocentowanie lokat – około 6 – 6,5%. Co prawda najczęściej są to oferty promocyjne, ograniczone w czasie lub wyłącznie na nowe środki, ale i tak pozwalają zyskać. W przypadku wielu osób posiadanie konta oszczędnościowego jest sposobem na oddzielenie oszczędności od pieniędzy dostępnych w ramach konta osobistego na codzienne wydatki, co ułatwia bieżące oszczędzanie.
Artykuł sponsorowany