Kredyt gotówkowy to bez wątpienia najpopularniejsza forma pożyczki. Aby go uzyskać, należy spełnić szereg warunków. Jest to jednak bardzo opłacalna opcja dla osób, które potrzebują gotówki. W jaki sposób obliczyć koszt kredytu i wysokość raty? Odpowiedź znaleźć można w tekście poniżej.
Czym jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy jest to rodzaj pożyczki, która zawierana jest z bankiem na określony okres czasu. Opiera się ona na pożyczeniu przez kredytodawcę gotówki, którą kredytobiorca spłaca za pomocą rat. Zaletą kredytów gotówkowych jest fakt, że osoba pożyczająca nie ma obowiązku precyzowania bankowi celu pożyczki. Gotówka może zostać spożytkowana w dowolny sposób.
Kredyt gotówkowy można uzyskać jedynie po spełnieniu szeregu warunków. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu pożyczki jest zdolność kredytowa. Składają się na nią takie elementy jak: wysokość dochodów, stabilność zatrudnienia, obecność innych zobowiązań finansowych, a także wiek kredytobiorcy.
Istnieje wiele form kredytów, które udzielić może bank. Oprócz kredytu gotówkowego możemy uzyskać również kredyt hipoteczny. Jest to rodzaj kredytu pod zastaw np. na budowę lub kupno domu. Innym rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny. Stwarza on możliwość łączenia kilku mniejszych kredytów w jeden. Coraz większą popularnością cieszą się także kredyty samochodowe, czyli wzięte w celu kupna samochodu. Należy jednak wiedzieć, że udzielenie każdego z wymienionych kredytów wiąże się ze spełnieniem nieco innych warunków.
Czy warto brać kredyt gotówkowy?
Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu gotówkowego należy dokładnie przeanalizować czy takie rozwiązanie jest opłacalne. Jakie zalety posiada kredyt gotówkowy? Przede wszystkim pozyskane środki przeznaczyć można na dowolny cel. To podstawowy plus tego rodzaju pożyczki. Ogromną zaletą kredytów gotówkowych jest także wysoka maksymalna kwota finansowania. Banki są skłonne udzielać naprawdę wysokich kredytów.
Niewątpliwy plus stanowi także długi okres spłaty, który pozwala rozłożyć raty na wiele lat. W przypadku kredytu gotówkowego z góry znany jest również jego koszt. Wszystkie opłaty, takie jak oprocentowanie lub prowizja znane są już na wysokości podpisywania umowy.
Pożyczki gotówkowe cenione są także ze względu na ograniczone formalności. Aby złożyć wniosek, potrzebne jest jedynie zaświadczenie o zatrudnieniu i o zarobkach od pracodawcy. W przypadku małych kredytów wystarczyć może jedynie samodzielne oświadczenie o zarobkach.
Do zalet kredytów gotówkowych zaliczyć należy także dużą dostępność tego rodzaju ofert. Oferuje je właściwie każdy bank, a formalności z łatwością załatwić można przez telefon. Gotówka trafić może na nasze konto jeszcze tego samego dnia.
Co wpływa na koszt kredytu gotówkowego?
Ogromna popularność kredytów gotówkowych wynika z ich dużej dostępności, rozpiętości oferowanych kwot i okresów spłaty. Dużą zaletę stanowi również możliwość swobodnego wydatkowania pieniędzy. Bank nie oczekuje od nas, że sprecyzujemy cel pożyczki. Aby otrzymać kredyt gotówkowy, musimy posiadać zdolność kredytową, a także pozwalające na spłatę zadłużenia stałe źródło dochodów. Wzięcie kredytu wiąże się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Jakie są to koszta?
Pierwszym z nich jest oprocentowanie stałe lub zmienne. Przekłada się ono na kwotę odsetek. Oprocentowanie zmienne zależne jest od wysokości stóp procentowych i marży banku. Oprocentowanie stałe nie ulega zmianie bez względu na inne czynniki. Na koszt kredytu składa się również prowizja. Jest to opłata, którą pobiera bank w zamian za udzielenie kredytu. Zazwyczaj jest to procent od kwoty udzielonej pożyczki, wobec czego im większy kredyt, tym wyższa prowizja.
W dodatkowe koszta kredytu wliczać się może także ubezpieczenie. Nie jest ono obowiązkowe, jednak warto z niego skorzystać w celu zabezpieczenie się przed nagłymi sytuacjami takimi jak nagła śmierć lub utrata pracy. W zależności od konkretnego banku kredyt może wiązać się również z dodatkowymi opłatami jak np. opłata za samo rozpatrzenie wniosku.
Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?
Oprócz wymienionych wyżej składowych na ratę kredytu mają także wpływ jego wysokość, okres spłaty i sposób naliczania rat. Rata kredytu składa się z części kapitałowej i odsetek. Zdecydowanie się na raty równe oznacza, że przez cały okres spłacania kredytu będą one wynosić tyle samo. Zmianie ulegać może jedynie proporcja pomiędzy częścią kapitałową a odsetkami.
Wysokość odsetek jest najwyższa w początkowych okresach spłacania pożyczki. Z czasem ciężar przesuwa się na stronę spłaty kapitału. W przypadku zdecydowania się na raty malejące kwota kapitału będzie stała, natomiast z czasem rosnąć będą odsetki.
Do obliczenia raty kredytu gotówkowego przeznaczony jest konkretny wzór matematyczny. W jego skład wchodzą takie elementy jak: wysokość raty równej, kwota udzielonego kredytu, oprocentowanie kredytu w skali roku, liczba rat płatnych w ciągu roku oraz liczba rat. Ze względu na swoje skomplikowanie wzór ten jest wykorzystywany przez różnego rodzaju kalkulatory wysokości raty. Dzięki skorzystaniu z kalkulatora policzysz raty, odsetki i kwoty kredytu, miesiąc po miesiącu.
Jak działa kalkulator kredytowy?
Kalkulator kredytowy jest narzędziem, które pozwoli nam na łatwe obliczenie kosztów kredytu i wysokości rat. Na ogół jest ono dosyć proste w obsłudze i krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces. Kalkulator wymaga od nas podania kilku podstawowych danych. Są to: kwota kredytu, okres kredytowania, wysokość dochodów, miesięczne wydatki lub kwota innych zobowiązań finansowych. Dane, które są wymagane do podania będą się nieco różnić w zależności od użytego kalkulatora. Mnogość dostępnych na rynku kredytów sprawia, że możemy spotkać się z różnymi rodzajami kalkulatorów. Dostosowane są one do konkretnej usługi finansowej. W Internecie znaleźć możemy narzędzia do obliczania zdolności kredytowej, całkowitych kosztów pożyczki, a także wysokości rat.
Artykuł sponsorowany