Praktycznie każdy człowiek, który w ten czy w inny sposób zarabia na własne utrzymanie, musi rozliczać się z urzędem skarbowym. Podatki trzeba więc płacić w określonym terminie, a raz do roku składamy rozliczenie PIT, w którym możemy rozliczyć podatek całoroczny, korzystając przy okazji z różnych odpisów lub ulg. Czasami wiąże się to ze zwrotem podatku, ale może być też wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od tego jakie dochody osiągnęliśmy w ubiegłym roku i co wynika z nich dla nas w oparciu o obowiązujące przepisy oraz skale podatkowe. Z pewnością nie można tutaj czekać z rozliczeniami do ostatniej chwili, bo pośpiech może się okazać złym doradcą. Błędy popełniane przy rozliczaniu np. przychodów opodatkowanych albo wpływów z tytułu działalności gospodarczej, itp., mogą być przyczyną poważnych problemów, łącznie z odpowiedzialnością karno-skarbową – takich sytuacji z pewnością lepiej unikać.
PIT 37 – najpopularniejsze zeznanie podatkowe w Polsce
Większość z nas rozlicza się za pomocą zeznania podatkowego, określanego jako PIT 37. W ten sposób rozliczamy, np. pensje, emerytury czy też np. świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, itp. W większości przypadków podatki z tych oraz innych zarobków są odprowadzane za pośrednictwem płatnika podatku, czyli np. zakładu pracy, itp., do właściwego urzędu skarbowego. W obecnych czasach deklaracji podatkowej nie musimy już wypełniać osobiście, bo w podstawowej wersji jest ona przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Więcej na ten temat dowiemy się na stronie: www.e-pity.pl/pit-37. Rozliczenia takie możemy znaleźć na stronie rządowej, na którą możemy się zalogować, np. przy użyciu profilu zaufanego. Jeśli więc osiągamy dochody z tytułu umowy zlecenia, przychodów ewidencjonowanych, tytułu stosunku pracy, itp., to nawet nie musimy takiego zeznania składać, bo rozliczy się ono automatycznie. Nieco inaczej sprawa się ma jeśli chcemy, np. rozliczyć się z małżonkiem, dokonać odpisów podatkowych, skorzystać z ulg, itp. Do sporządzenia imiennej informacji podatkowej niezbędnej do PIT, warto się więc przygotować, by potem niepotrzebnie nie tracić czasu na poszukiwanie niezbędnych papierów.
Podatek dochodowy rozliczany w deklaracji PIT – obowiązek, który trzeba wypełnić
Wygodnym rozwiązaniem z jakiego korzystamy już od pewnego czasu jest e-PIT, który znajdziemy na naszym koncie, które posiada każdy obywatel naszego kraju. Znajdziemy tam nasze przychody podlegające opodatkowaniu, a także wstępnie wypełnioną deklarację PIT za ubiegły rok podatkowy. Jeśli chcemy się dowiedzieć na ten temat więcej, to możemy sięgnąć np. po takie dokumenty jak ustawa o podatku dochodowym. Czasem nie do końca musimy wiedzieć, co możemy odliczyć w zeznaniu podatkowym. Wówczas dobrą opcją może się okazać skorzystanie z pomocy znajomego księgowego albo profesjonalnego biura podatkowego, bo czasem może to przynieść nam pewne oszczędności. Możemy wtedy liczyć np. na zwrot części zapłaconego podatku albo na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Ingerencja w zeznanie, w którym są zawarte dochody, np. ze stosunku służbowego pracy czy też zarobki w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, itp., będzie niezbędna jeśli chcemy przekazać jeden procent podatku konkretnej organizacji charytatywnej. W przeciwnym razie jeden procent zostanie przekazany państwu, które dalej zadecyduje, co z nim zrobić. Dochody każdego człowieka są obliczane według skali podatkowej, która jest zależna od wysokości osiąganych poborów. Im więcej będziemy wiedzieć na temat podatków, tym łatwiej będzie nam się z nich rozliczać – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Artykuł sponsorowany
Lepiej nie zapominać o terminach złożenia pitów.
Ja rozliczam pity programem, za darmo, dosteję też info z jakich rodzajów odliczeń skorzystać.