Na głównym rynku GPW notowane były 172 spółki rodzinne na koniec sierpnia. To 41% wszystkich spółek, wynika z raportu Giełdy Papierów Wartościowych i Grant Thornton. Liczba spółek zmniejszyła się o 6 r/r, ale udział procentowy tego segmentu na całym rynku utrzymał się na niezmienionym poziomie.
„Ponieważ dla firm o charakterze rodzinnym ważniejszym celem niż bieżący wynik finansowy jest długoterminowy, bezpieczny rozwój, to przedsiębiorstwa te charakteryzują się mniejszą zmiennością poziomów zyskowności. W czasach dobrej koniunktury (np. w drugim roku pandemii) wykazują się nieco niższą rentownością niż spółki nierodzinne (rentowność zysku netto w LTM I kw. 2022 wyniosła 6,9% wobec 8,5%), jednak w okresach wstrząsów gospodarczych mogą pochwalić się wyraźnie wyższą od nich zyskownością (rentowność zysku netto LTM II kw. 2020 wyniosła 2,7% wobec -1,5%)” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Opracowany przez Grant Thornton indeks GT 20 Rodzinne, obrazujący zachowanie akcji 20 największych spółek rodzinnych na GPW, od początku br. do końca lipca obniżył się o 1%, podczas gdy WIG20 spadł o ponad 24%.
„Największą elastyczność i transparentność w procesie sukcesji zapewnia upublicznienie spółki – płynność i obiektywna wycena to największe atuty wprowadzenia biznesu rodzinnego na giełdę. Stabilność i rozwój to znaki rozpoznawcze firm rodzinnych notowanych na GPW. Tę specyfikę chcemy pokazać inwestorom, dlatego w zeszłym roku stworzyliśmy segment im dedykowany” – powiedział prezes GPW Marek Dietl, cytowany w komunikacie.
Autorzy raportu wskazują, że wśród notowanych na GPW firm rodzinnych nadal niewiele jest takich, które mają uporządkowaną kwestię sukcesji pokoleniowej. Choć wielu twórców i głównych akcjonariuszy spółek rodzinnych zbliża się obecnie do wieku emerytalnego i z problemem sukcesji wkrótce będą musieli się zmierzyć, to tylko w przypadku 24% tych spółek akcje są już w rękach przynajmniej jednego sukcesora. Sukcesorzy relatywnie rzadko są też obecni w najważniejszych organach spółek. Obecnie w 14% spółek rodzinnych przedstawiciel pokolenia sukcesorów zasiada w zarządzie, a w 19% w radzie nadzorczej.
Najwięcej firm rodzinnych na GPW ma swoje siedziby w województwie mazowieckim (59), śląskim (22) i wielkopolskim (21), podano także.
Grant Thornton to organizacja audytorsko-doradcza, obecna w Polsce od 29 lat.
Grupa kapitałowa GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Źródło: ISBnews