Bank Millennium otrzymał 532 pozwy dotyczące tzw. sankcji kredytu darmowego do końca I kw. 2024 r., poinformował wiceprezes Fernando Bicho. Bank wygrał 32 z 33 dotychczas zakończonych takich spraw.
„Do końca marca do sądów wpłynęło ponad 500 pozwów dotyczących tzw. sankcji kredytu darmowego. 33 sprawy zostały już zamknięte, bank wygrał 32 z nich” – powiedział Bicho podczas telekonferencji.
Do sądów wpłynęły 532 pozwy w tej sprawie do końca I kw. W pozwach pojawia się zarzut naruszenia obowiązków informacyjnych przy podpisywaniu umówi kredytu konsumenckiego, podał bank w raporcie kwartalnym.
„Naszym zdaniem, szanse procesowe są dla nas pozytywne, bazując na dotychczasowym orzecznictwie” – dodał Bicho.
Bank odnotował również wpływ 76 pozwów kredytobiorców kredytów hipotecznych w zł o zwrot świadczeń spełnionych w wykonaniu umowy kredytu. Wydano 1 prawomocny wyrok oddalający powództwo kredytobiorców. Zarzuty kredytobiorców koncentrują się wokół wskaźnika WIBOR jako niezrozumiałego, niemożliwego do zweryfikowania elementu mającego wpływ na zobowiązanie konsumenta, jak również kwestii niewystarczającego zakresu informacji o skutkach zmiennego oprocentowania przekazywanych konsumentowi przez bank przed zawarciem umowy, podano również w raporcie.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 125,5 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews