Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) dokonał wyceny 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w euro o terminie wykupu 8 lipca 2031 r. emitowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wartość nominalna emisji obligacji wyniesie 500 mln euro, przy zgłoszonym popycie ze strony inwestorów na poziomie ponad 590 mln euro, podał bank.
Obligacje wyceniono na 50 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej EUR Mid-Swaps. Uzyskano rentowność 0,607%, przy rocznym kuponie 0,50%.
„To pierwsza w historii międzynarodowa emisja obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uzyskana rentowność na poziomie 0,607% jest najniższą w historii emisji BGK na rynkach zagranicznych. Ta transakcja to dowód zaufania inwestorów do Banku Gospodarstwa Krajowego jako emitenta oraz polskiego Skarbu Państwa jako gwaranta emisji. Duże zainteresowanie transakcją pokazuje, że zagraniczni inwestorzy postrzegają polską gospodarkę jako silną i stabilną” – skomentował pierwszy wiceprezes BGK Paweł Nierada, cytowany w komunikacie.
Obligacje o wartości 500 mln euro zostały przydzielone inwestorom z 14 krajów. Współprowadzącymi księgę popytu były banki: Citigroup, Commerzbank, J.P.Morgan, Pekao oraz Santander.
„Wartość wyemitowanych i pozostających w obrocie obligacji na rzecz FPC wyniesie, łącznie z emisją zagraniczną, blisko 128 mld zł. Na rzecz Funduszu przeprowadzono dotychczas 26 emisji obligacji” – czytamy dalej w komunikacie.
Obligacje zostaną wyemitowane 8 lipca 2021 roku i będą notowane na giełdzie w Luksemburgu. Prospekt dla programu emisyjnego BGK przewidzianego na kwotę 15 mld euro zatwierdził luksemburski nadzór finansowy (CSSF).
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
Źródło: ISBnews