Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) planuje przeprowadzenie najpóźniej do końca grudnia br. emisji niezabezpieczonych zielonych senioralnych obligacji nieuprzywilejowanych na okaziciela w ramach programu emisji ustanowionego na podstawie umowy programowej z 28 września 2022 roku, podał bank.
„Bank planuje przeprowadzenie emisji obligacji najpóźniej do końca grudnia 2024 roku o następujących parametrach brzegowych:
– termin zapadalności obligacji będzie wynosił do [4 lat];
– obligacje będą emitowane jako obligacje niezabezpieczone;
– obligacje zostaną dopuszczone do obrotu w ASO prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie;
– świadczenia banku z tytułu obligacji będą miały charakter wyłącznie pieniężny i będą polegać na zapłacie wartości nominalnej oraz odsetek;
– oprocentowanie obligacji będzie oprocentowaniem zmiennym;
– obligacje posłużą do spełnienia przez bank wymogów dotyczących minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowanych banku, o którym mowa w art. 97 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji;
– obligacje będą stanowić senioralne nieuprzywilejowane zobowiązania banku oraz spełniać wymagania, o których mowa w art. 440 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe;
– obligacje będą emitowane jako obligacje zielone (ang. green bonds) w rozumieniu Green Bond Principles publikowanych przez International Capital Market Association zgodnie z przyjętymi przez bank Ramami Zielonych Dłużnych Instrumentów Finansowych (ang. Green Bond Framework) (z ewentualnymi późniejszymi zmianami)” – czytamy w komunikacie.
Ostateczne parametry obligacji zostaną ustalone w trakcie procesu emisji i ostateczna decyzja o emisji będzie uzależniona od wyniku rozmów z inwestorami, zaznaczono także.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW; wchodzą w skład indeksu sWIG80. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 22 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews