Dom Maklerski INC nie był zobligowany – jako dom maklerski uprawniony do pośredniczenia w ofertach publicznych – do uzyskiwania licencji na platformę crowdfundingową i zamierza nadal przeprowadzać oferty publiczne o różnej wielkości, w tym w ramach crowdfundingu udziałowego, poinformował ISBnews prezes DM INC Paweł Śliwiński.
Od 10 listopada 2023 r. weszły w życie wszystkie przepisy unijnego rozporządzenia 2020/1503 (rozporządzenie o dostawcach usług finansowania społecznościowego) oraz polskiej ustawy o finansowaniu społecznościowym. Jak wskazuje Śliwiński, usługa finansowania społecznościowego faktycznie staje się swego rodzaju „małą” usługą maklerską. To oznacza, że wprowadzono bezpośredni nadzór regulatora nad podmiotami (platformami) świadczącymi takie usługi oraz zwiększono wymogi formalne związane z przeprowadzaniem emisji.
„Od początku crowdfunding był nazwą marketingową dla emisji o wartości nieprzekraczającej 1 mln euro. Tym samym był nieodłącznym elementem rynku kapitałowego. Wraz z pogorszeniem koniunktury na rynku IPO spadło również zainteresowanie tego typu projektami. Rok 2022 przeznaczyliśmy na zmiany strategiczne w podejściu do funkcjonowania platformy, decydując się na pozostawienie jej w strukturach domu maklerskiego, czyli funkcjonowanie w reżimie usługi maklerskiej, a nie tylko crowdfundingu udziałowego” – powiedział Śliwiński w rozmowie z ISBnews.
„Wejście przepisów dotyczących crowdfundingu w życie, tj. od listopada 2023 r., nie ma dla nas większego znaczenia. Jako dom maklerski uprawniony do pośredniczenia w ofertach publicznych nie musieliśmy uzyskiwać licencji na platformę crowdfundingową. Działamy w bardziej wymagających standardach firmy inwestycyjnej, przeprowadzamy i zamierzamy przeprowadzać oferty publiczne o różnej wielkości” – zadeklarował prezes.
Zwrócił uwagę, że w efekcie zmiany przepisów obecnie istnieje konieczność uzyskania licencji przez platformy crowdfundingowe, a co za tym idzie – wprowadzone zostaną większe wymogi regulacyjne, procedury wewnętrzne i większy zakres odpowiedzialności.
„Istnieje obecnie konieczność badania profilu inwestora na platformie, a także przekazania większego zakresu informacji o emisji. Wprowadzono również zakaz publicznego oferowania udziałów sp. z o.o., ale za to będzie teraz większa maksymalna kwota emisji (do 5 mln euro). Dla platform, które dotychczas funkcjonowały jako podmioty nieregulowane (tzw. 'słupy ogłoszeniowe’), zmieniło się zatem praktycznie wszystko – od konieczności rejestrowania i weryfikowania użytkowników, przez relacje z emitentami. Z uwagi, że jesteśmy domem maklerskim, to dla nas de facto nie zmienia się nic. Jako dom maklerski mogliśmy i możemy oferować akcje w reżimie usługi maklerskiej” – wyjaśnił Śliwiński.
Podkreślił, że wymagania dotyczące usługi maklerskiej są co do zasady wyższe niż dla platformy crowdfundingowej.
„Z naszego punktu widzenia oferta publiczna, czy to do 1 mln euro, czy do 5 mln euro, czy powyżej, nadal pozostaje ofertą publiczną, którą różni tylko podstawa prawna i rodzaj dokumentu ofertowego udostępnianego inwestorowi. Już w 2022 r. podjęliśmy decyzję, że nie będziemy ubiegać się o licencję finansowania społecznościowego, ponieważ nasza platforma umożliwia elektroniczne składanie zapisów w reżimie usługi maklerskiej zarówno na małe emisje, ale także na dużo większe niż wynikające z limitów crowdfundingowych. DM INC przeprowadza i zamierza przeprowadzać z wykorzystaniem platformy elektronicznej emisje na różnych podstawach prawnych. Można powiedzieć, że tak jak inne niezależne i bankowe domy maklerskie mają swoje serwisy transakcyjne, tak my mamy własny serwis do oferowania” – powiedział prezes.
Wyjaśnił, że cały proces zapisu na akcje pozostaje w pełni elektroniczny i przyjazny oraz bezpłatny dla inwestora. Inwestor składa i opłaca zapis za naszym pośrednictwem poprzez rachunek powierniczy. Emitenci natomiast podlegają wcześniejszej weryfikacji i otrzymują środki dopiero po dojściu oferty do skutku. Podkreślił, że przeprowadzane przez DM INC oferty publiczne zawsze charakteryzowały się inwestycyjnym charakterem – historyczna średnia wartość zapisu przekracza kilkadziesiąt tysięcy w przeliczeniu na jednego inwestora. Dodatkowo, wszystkie spółki deklarują docelowo wprowadzenie swoich akcji do obrotu, z czego większość już to uczyniła.
Śliwiński przypomniał ponadto, że w ostatnich tygodniach DM INC przeprowadził ofertą publiczną firmy B-Act, ofertę z prawem poboru Olymp oraz sprzedaż istniejących akcji spółki Ekoplast. Aktualnie jest w trakcie oferty publicznej spółki Green Zebras. Prowadzi również procesy związane z prospektami emisyjnymi w związku z przejściem na główny rynek GPW. W tym roku ma za sobą 3 takie projekty i pracuje nad kolejnymi.
„Poza aktywnym udziałem w transakcjach na rynku kapitałowym, rozwijamy dodatkowe usługi, np. depozytariusza funduszy inwestycyjnych zamkniętych, która pozwoli nam na osiąganie powtarzalnych przychodów i sukcesywne zmniejszanie uzależnienia wyników od bieżącej koniunktury. Posiadając status uczestnika bezpośredniego KDPW, oferujemy również usługę agenta emisji obligacji i pośrednika rejestracyjnego dla akcji. We wrześniu uruchomiliśmy również usługę pokrycia analitycznego, w ramach której opublikowaliśmy już opracowania dla firmy Medinice i Plot Twist” – zakończył prezes.
Dom Maklerski INC posiada licencję na prowadzenie działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych, przyjmowania i przekazywania oraz wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, doradztwa inwestycyjnego, prowadzenia rachunków papierów wartościowych, sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym oraz doradztwa w zakresie struktury kapitałowej. Prowadzi również platformę ofert publicznych.
Dom Maklerski INC wchodzi w skład grupy kapitałowej INC. Od 2006 roku INC jest notowane na głównym rynku Giełdy Papierów Wartociowych w Warszawie.
Źródło: ISBnews