Grupa Grenevia opublikowała raport zintegrowany obejmujący wyniki i działania w obszarze niefinansowym, które spółka zrealizowała w 2022 roku.
Miniony rok był dla Grupy okresem układania nowego modelu biznesowego, co jest konsekwencją przyjętych w 2021 roku zmodyfikowanych kierunków strategicznych. Ich celem była chęć wykorzystania m.in. potencjału i szans wynikających z transformacji energetycznej Polski oraz globalnego megatrendu przechodzenia do niskoemisyjnej gospodarki.
Jednym z kluczowych elementów działalności Grenevii jest obszar ESG. W tym celu opracowano i wdrożono Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2023-2030, która określa cele i zobowiązania spółki w tym obszarze.
W stronę Grenevii – zmiana i rozwój modelu biznesowego Grupy
Dla Grenevii rok 2022 był okresem szczególnie wytężonej pracy i układania nowego modelu biznesowego oraz struktury, której wdrożenie pozwala elastycznie i szybko reagować na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i geopolityczną. Celem podjętych działań było dopasowanie profilu działalności Grupy do otoczenia gospodarczego, przekształcającego się zgodnie z Polityką Nowego Zielonego Ładu. Grupa zrealizowała plan zgodnie z przyjętym harmonogramem. Potwierdzeniem są osiągnięte w 2022 roku przychody na poziomie niemal 1,3 mld PLN, który jest wyższy w stosunku do 2021 roku o prawie 30%.
Grupa Grenevia postawiła na dywersyfikację działalności. W 2021 roku spółka weszła w sektor wielkoskalowej fotowoltaiki dzięki współpracy ze spółką Projekt Solartechnik. Rok później segment FAMUR poszerzył działalność o obszar energetyki wiatrowej, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu, zasobach operacyjnych oraz kompetencjach w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu. Uruchomiono ofertę remontów i serwis przekładni stosowanych w turbinach wiatrowych o mocach do 2MW.
Rok 2022 to również opracowanie nowej strategii spółki portfelowej Elgór+Hansen, będącej trzonem segmentu elektroenergetyki. Jednym z jej kluczowych celów jest dywersyfikacja biznesowa i rozwój rozwiązań w zakresie rozdziału i dystrybucji energii dla sektora energetyki, w tym dla sektora OZE.
Zwieńczeniem ubiegłego roku dla Grenevii było wejście w kolejny perspektywiczny obszar działalności OZE – systemy bateryjne typu heavy duty dla e-mobilności oraz magazynów energii, poprzez inwestycje w spółkę IMPACT Clean Power Technology. IMPACT zajmuje się produkcją i integracją zaawansowanych systemów magazynowania energii w ogniwach litowo-jonowych, rozwija systemy wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe oraz jest dostawcą wielkoskalowych magazynów energii dla sektora energetyki.
Realizacja powyższych zmian w modelu biznesowym była możliwa dzięki zbudowanym przez Grupę kompetencjom w branży przemysłowej i energetycznej, a także skali realizowanych przedsięwzięć, unikalnej bazy zasobów oraz silnej pozycji finansowej.
Obecnie działalność Grupy Grenevia koncentruje się na budowie wartości poszczególnych segmentów, które wspierają transformację w kierunku niskoemisyjnej gospodarki.
Obszar niefinansowy – Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy
Grupa Grenevia zmierza w kierunku zielonej gospodarki i odpowiedzialnego biznesu. Silne przekonanie o słuszności tego kierunku znalazło odzwierciedlenie w opracowanej w 2022 roku i zaprezentowanej w styczniu br. Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Grenevia na lata 2023-2030, która definiuje jej zobowiązania w obszarze ESG. Powstaniu strategii towarzyszyły trzy główne cele:
- ESG jako integralna część strategii transformacji modelu biznesowego Grupy.
- Sprostanie oczekiwaniom kolejnych grup interesariuszy (pracownicy, klienci, dostawcy, regulatorzy, społeczności, lokalne, inwestorzy, instytucje finansowe).
- Budowa długoterminowej wartości Grupy w sposób równoważący względy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Strategia Zrównoważonego Rozwoju to jeden z fundamentów działalności spółki. Integruje strategię transformacji modelu biznesowego Grenevii z kwestiami ESG i w bezpośredni sposób wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Główne wyzwania i cele Grupy w tym obszarze to:
- Osiągnięcie do końca 2024 roku ok. 70% przychodów z innych źródeł niż sektor węgla energetycznego
- Redukcja o 40% emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Rozwój nowych segmentów biznesowych – głównie fotowoltaiki i e-mobilności – pozwoli na uniknięcie emisji nawet do 2,3 mln ton CO2. Planowana jest zmiana miksu energetycznego, który do końca 2024 roku w ok. 35% ma być oparty na OZE.
- Do końca 2025 roku 70% relacji z istotnymi dostawcami będzie opierać się na Kodeksie Zrównoważonego Rozwoju Grenevii.
Ich wybór jest konsekwencją dogłębnej analizy globalnych trendów, na czele z paradygmatami redukowania emisji oraz odpowiedzialnego wykorzystania zasobów, które są fundamentami transformacji energetycznej światowej gospodarki. Strategia Zrównoważonego Rozwoju jest dla Grenevii kluczowym dokumentem definiującym z jednej strony tożsamość Grupy oraz sposób jej działania i rozwoju, a z drugiej określającym sposób postępowania i budowania relacji z interesariuszami, partnerami biznesowymi i społecznością lokalną.
Źródło: Spółka