Komisja Europejska wyemitowała dziesięcioletnie obligacje o łącznej wartości 20 mld euro z terminem zapadalności w 2031 roku na Next Generation EU, poinformowała Komisja. Komisja planuje emisję obligacji i bonów na ten instrument o łącznej wartości 800 mld euro, a w tym w roku – 100 mld euro.
„Komisja Europejska pozyskała w ramach pierwszej transakcji instrumentu NextGenerationEU 20 mld euro za pośrednictwem dziesięcioletnich obligacji o terminie zapadalności 4 lipca 2031 r., aby sfinansować odbudowę Europy po kryzysie związanym z koronawirusem i jego skutkami” – czytamy w komunikacie.
KE podkreśliła, że jest to największa w historii emisja obligacji instytucjonalnych w Europie, największa w historii instytucjonalna transakcja jednorazowa i największa kwota, jaką UE pozyskała w ramach jednej transakcji.
„Obligacje miały siedmiokrotną nadsubskrypcję i zostały wycenione na bardzo atrakcyjnych warunkach. Płacimy od nie mniej niż 0,1% odsetek” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po wczorajszej emisji.
Do końca 2021 r. Komisja planuje zgromadzić około 80 mld euro w postaci obligacji, które zostaną uzupełnione krótkoterminowymi eurobonami, zgodnie z planem finansowania opublikowanym w czerwcu 2021 r.
Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od konkretnych potrzeb finansowych, które bardziej dokładnie Komisja ma ocenić jesienią. W ten sposób KE będzie mogła sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, a także zaspokoić potrzeby wynikające z unijnych polityk finansowanych z NextGenerationEU.
Aby sfinansować NextGenerationEU, Komisja Europejska, w imieniu UE, zaciągnie do końca 2026 r. pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do około 800 mld euro, z czego 407,5 mld euro zostanie udostępnione na dotacje (w ramach RRF i innych programów z budżetu UE), a 386 mld euro na pożyczki. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie.
Nowa 10-letnia obligacja ma kupon w wysokości 0%, przy rentowności powtórnej oferty wynoszącej 0,086%, co daje poziom średniej stopy swapowej pomniejszonej o 2 pkt. bazowe i odpowiada 32,3 pkt. bazowym ponad 0,00% Obligacja ma termin zapadalności 02/2031.
Ostateczny portfel zamówień przekraczał 142 mld euro, co oznaczało ponad siedmiokrotną nadsubskrypcję obligacji.
Za zarządzanie odpowiadały wspólnie BNP Paribas, DZ Bank, HSBC, IMI-Intesa Sanpaolo i Morgan Stanley. W emisji uczestniczyły również Danske Bank i Santander.
Źródło: ISBnews