MOL odnotował 320 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2024 r. wobec 498 mln USD zysku rok wcześniej, podała spółka.
Zysk operacyjny wyniósł 488 mln USD wobec 743 mln USD zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 829 mln USD wobec 1 047 mln USD zysku rok wcześniej, zaś oczyszczona CCS EBITDA wyniosła 847 mln USD wobec 976 mln USD zysku rok wcześniej.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 6 863 mln USD w III kw. 2024 r. wobec 7 271 mln USD rok wcześniej.
„Zamknęliśmy mieszany kwartał we wrześniu. Ze względu na bardzo wymagające warunki makro i otoczenie fiskalne nasz biznes Downstream działał słabiej. Zrównoważyliśmy to dobrą produkcją w naszym segmencie Upstream – szczególnie cieszy nas, że osiągnęliśmy sukces w realizacji potencjału naszych dojrzałych aktywów na Węgrzech. Dobrym znakiem jest również, że segment usług konsumenckich był w stanie utrzymać wynik przy znacząco niższej liczbie stacji. Rosnąca liczba opakowań zwrotnych daje nam wyraźny sygnał, że dział zarządzania odpadami jest na dobrej drodze i nasz strategiczny krok w kierunku gospodarki cyrkularnej był właściwy. Mamy wielki potencjał do dalszego rozwoju. Ponownie, nasz zintegrowany model biznesowy i regionalne osadzenie okazało się dobrą kombinacją, pozwalającą utrzymać finansową stabilizację i bezpieczeństwo energetyczne. Poza tym realizujemy nasz strategiczny program inwestycyjny, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wzmacniających inteligentną transformację. Ponadto jestem bardzo zadowolony, że mogliśmy rozbudowywać nasze partnerstwa w Azerbejdżanie i Turcji, liczymy na ich owoce w przyszłości” – powiedział prezes i dyrektor generalny MOL Zsolt Hernádi, cytowany w komunikacie.
W segmencie wydobywczym (Upstream) produkcja ropy i gazu wyniosła w III kw. 96,2 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (mboepd), o 4,1 tys. baryłek więcej niż w II kw., głównie dzięki wyższej międzynarodowej produkcji gazu w Kazachstanie, wspartej także wzrostem na Węgrzech.
Wyniki w segmencie rafineryjno-petrochemicznym (Downstream) ucierpiały ze względu na niższy przerób ropy w ujęciu rok do roku, a pogarszające się warunki makro uderzyło w marże. Marża petrochemiczna nieznacznie wzrosła r/r, z uwagi na nieco lepsze warunki cenowe.
W segmencie usług konsumenckich (Consumer Services) wyniki nie uległy zmianie rok do roku, mimo spadku liczby stacji o 5%, co było efektem wpływu wydarzeń jednorazowych. Sprzedaż paliw kontrybuowała pozytywnie do wyniku, z przesunięciem w kierunku produktów premium. Kontynuowana była organiczna poprawa marży pozapaliwowej, wraz z przesunięciem popytu w kierunku produktów o wyższej marży.
Segment gospodarki obiegu zamkniętego (Circular Economy Services) zwiększył kontrybucję do wyników i powiększył się dzięki dwóm akwizycjom, których celem było osiągnięcie zdolności do recyklingu spożywczych butelek PET. System kaucyjny stał się ogólnokrajowy 1 lipca, co oznacza, że na koniec kwartału ok. 3,5 tys. urządzeń w sieciach detalicznych umożliwiało zwrot ok. 6 mln zł opakowań po napojach dziennie.
Wyniki segmentu gazowego (Gas Midstream) stały pod znakiem niższego przesyłu i popytu transgranicznego, wymieniono w materiale.
W I-III kw. 2024 r. spółka miała 1 042 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Oczyszczona CCS EBITDA wyniosła 2 391 mln USD wobec 2 101 mln USD zysku w tym ujęciu rok wcześniej.
Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 26,33 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2023 r. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 481 stacji na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews