Bank Pekao ma silną pozycję kapitałową i chce powrócić do płacenia dywidendy tak szybko, jak to będzie możliwe – przy akceptacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), poinformował ISBnews prezes Leszek Skiba.
„Uważamy, że nasz bilans i pozycja kapitałową najlepiej w sektorze predysponują nas do wznowienia wypłat dla akcjonariuszy. Jesteśmy dobrze zabezpieczeni na wypadek ryzyk związanych z COVID-19 i kredytami frankowymi. To obciążyło nasz wynik minionego roku, ale będzie miało pozytywny wpływ na wyniki finansowe w 2021 r. Dlatego chcemy powrócić do wypłat dywidend w możliwie szybkim okresie, oczywiście, przy akceptacji KNF” – powiedział Skiba ISBnews.
Jak podkreślił, polityka dywidendowa była od lat istotnym elementem profilu inwestycyjnego banku i zarząd chce ją kontynuować.
„Pomimo bardzo silnej pozycji kapitałowej po raz pierwszy od ponad dekady nie mogliśmy podzielić się finansowymi efektami naszej pracy w formie dywidendy. Chcemy możliwie szybko powrócić do polityki atrakcyjnych dywidend” – napisał Skiba w liście do akcjonariuszy.
W styczniu br. KNF zaleciła Pekao – podobnie jak innym bankom – wstrzymanie wypłaty dywidendy z zysku w I poł. 2021 roku, w tym także niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz niepodejmowanie – bez konsultacji z nadzorem – działań mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym wykupów akcji własnych.
W maju ub. roku akcjonariusze Banku Pekao zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2019 rok. Bank wypłacił dywidendę za rok 2018 w kwocie 6,6 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 6,6%.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.
Źródło: ISBnews