Unimot podpisał term sheet ws. warunków nabycia 100% udziałów w spółce Olavion, działającej w branży transportu kolejowego, podał Unimot.
„Celem transakcji jest uzupełnienie łańcucha wartości i kompetencji Grupy Unimot w obszarze logistyki i transportu, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia emitenta w planowaniu dostaw i logistyki transportowo-magazynowej, a także planowaną transakcję nabycia akcji spółki Lotos Terminale S.A. obejmującej 9 terminali paliwowych i aktywów związanych z obrotem produktami asfaltowymi. Nabycie udziałów w Olavion ma również pozwolić na zabezpieczenie Grupie Unimot możliwości realizacji jej własnych potrzeb transportowych i logistycznych” – czytamy w komunikacie.
W ramach prowadzonej działalności Olavion, na podstawie posiadanej licencji świadczy usługi transportu kolejowego w Polsce, a także usługi spedycyjne w kraju i za granicą. Posiada wykwalifikowaną kadrę maszynistów oraz dyspozytorów, a także wieloletnie relacje i umowy pozwalające na świadczenie usług przewozowych i spedycyjnych dla swoich zleceniodawców. Olavion dysponuje 15 lokomotywami i zatrudnia 64 pracowników, w tym 40 maszynistów. Za dziewięć miesięcy 2022 roku Olavion przewiozła towary o łącznej masie 750 tys. ton, a jej roczny potencjał przewozowy szacowany jest na ok 1,5 mln ton, podano także.
Zgodnie z zawartym term sheet, strony w wyniku prowadzonych negocjacji zawrą przedwstępną warunkową umowę sprzedaży udziałów, a po spełnieniu się warunków zawieszających umowę przyrzeczoną sprzedaży. Transakcja zostanie sfinalizowana po spełnieniu się warunków zawieszających, w tym m.in. uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Strony będą dążyły do zawarcia warunkowej umowy przedwstępnej w okresie wyłączności prowadzenia negocjacji ustalonym do dnia 9 grudnia 2022 roku, a umowy przyrzeczonej sprzedaży po spełnieniu się warunków zawieszających, podano także.
Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W 2020 r. spółka weszła na rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 8,21 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2021 r.
Źródło: ISBnews