Unimot zawarł przedwstępną warunkową umowy zakupu 100% udziałów w spółce Olavion, działającej w branży transportu kolejowego, od dwóch osób fizycznych, w tym wspólnika większościowego, oraz siedmiu członków kadry menadżerskiej, podała spółka.
Na podstawie umowy przedwstępnej, strony zobowiązały się do zawarcia umów przyrzeczonych sprzedaży łącznie 100% udziałów Olavion. Pierwsza umowa zostanie zawarta z dwoma osobami fizycznymi, w tym wspólnikiem większościowym, i będzie dotyczyła 90% udziałów Olavion, pozostałe umowy zostaną zawarte z kadrą menadżerską i będą dotyczyły 10% udziałów Olavion, podkreślono.
„Zgodnie z zapowiedziami, intensyfikujemy inwestycje w logistykę, by móc wychodzić naprzeciw potrzebom rynku. Obecnie największym wyzwaniem jest nie tyle dostępność produktu, co możliwość jego szybkiego i efektywnego kosztowo transportu, a ta inwestycja pozwala nam zabezpieczyć ten aspekt działalności biznesowej. W I kwartale tego roku dotrą do nas ostatnie partie zakupionych cystern kolejowych, a finalizacja transakcji zakupu spółki Olavion, która dysponuje lokomotywami, odpowiednimi licencjami i posiada wysoko wykwalifikowany personel, pozwoli nam uzupełnić ten łańcuch wartości i wykorzystać efekt synergii” – powiedział prezes Adam Sikorski, cytowany w komunikacie.
Zawarcie umów uzależnione jest od spełnienia się warunków, w tym m.in. uzyskania zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz zawarcia długoterminowej umowy przewozowej pomiędzy Unimot Paliwa a Olavion. Termin spełnienia powyższych warunków zawieszających ustalono do 30 czerwca 2023 r.
Dodatkowymi warunkami zawarcia umów przyrzeczonych z kadrą menadżerską są m.in. utrzymanie obecnego składu zarządu Olavion i kadry kluczowych managerów oraz sporządzenie sprawozdań finansowych Olavion za lata 2023 i 2024. W związku z tym ustalono, że termin nabycia 10% udziałów od kadry menadżerskiej nastąpi nie później niż do 7 lipca 2025 r., wynika także z materiału.
Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W 2020 r. spółka weszła na rynek fotowoltaiki z marką Avia Solar. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 8,21 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2021 r.
Źródło: ISBnews