Urteste w efekcie zakończonych prac badawczo-rozwojowych opracowało prototyp testu diagnostycznego na raka jajnika, podała spółka. Złożony został również wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek. Urteste posiada już prototypy testów diagnostycznych dla ośmiu nowotworów odpowiadających łącznie za blisko połowę wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie.
Strategia patentowa Urteste zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT, podano.
„Zgodnie z przyjętym harmonogramem, poszerzamy portfolio Urteste o kolejne prototypy testów diagnostycznych dla najczęściej występujących nowotworów. Obecnie dysponujemy już ośmioma prototypami testów dla nowotworów: jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty. Jesteśmy na dobrej drodze, aby w przyszłym roku posiadać prototypy testów diagnostycznych dla wszystkich zakładanych 15 najczęściej występujących nowotworów. Na świecie sukcesywnie rosną nakłady inwestycyjne w obszarze diagnostyki nowotworów. Wyraźnie dostrzegamy, że nasza technologia bardzo dobrze wpisuje się w ten globalny trend” – powiedział prezes i współzałożyciel Urteste Grzegorz Stefański, cytowany w komunikacie.
Rozwijana przez Urteste innowacyjna technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o obecności nowotworu.
Na początku sierpnia Urteste złożyło do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu w związku z planowanym przeniesieniem notowań akcji z rynku NewConnect na rynek regulowany GPW. Przeniesieniu będzie towarzyszyła oferta publiczna akcji serii E, w ramach której spółka planuje wyemitować do 395 286 nowych akcji, przypomniano.
Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect w październiku 2021 r.
Źródło: ISBnews