Inflacyjne środowisko i wysoki na tle świata wzrost gospodarczy w Polsce sprawią, że WIG ponownie (po raz trzeci z rzędu) okaże się w całym roku lepszy niż S&P500, prognozują analitycy Domu Inwestycyjnego Xelion.
„Inflacyjne środowisko i wysoki na tle świata wzrost gospodarczy w Polsce sprawią, że WIG ponownie (po raz trzeci z rzędu) okaże się w całym roku lepszy niż S&P500. […] Globalny wzrost PKB w 2024 r. będzie niższy niż prognozowane obecnie na 2023 r. 3%. Stanie się tak m.in. za sprawą jakiejś formy 'lądowania’ gospodarki amerykańskiej. Wzrost PKB w USA wyniesie około 1%, niemal połowę mniej niż średnia w ostatnich dekadach. Wzrost PKB w Polsce przekroczy 3%, co nie pomoże w walce z inflacją, która osiągnie lokalne minimum wczesną wiosną i ponownie zacznie rosnąć, by na koniec roku wynieść 5-7% r/r” – czytamy w „Barometrze Inwestycyjnym Xelion”.
Rok 2023 zakończył się jako czwarty najlepszy w ciągu ostatnich dwóch dekad w przypadku S&P500 (+24,23%) i trzeci najlepszy w tym samym okresie na GPW (WIG wzrósł w jego trakcie o 36,54%), przypomnieli analitycy.
Według nich, I półrocze 2024 r. będzie na globalnym rynku akcji gorsze niż drugie. Widzą ryzyko nawet dwucyfrowej przejściowej straty, choć zakładają, że cały rok zakończy się jednocyfrowym wzrostem MSCI All-Country World Index. W pół roku po zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych w USA wzrosty na rynku akcji zwyczajowo zaczynały hamować na kilka miesięcy. Dodatkowo, taki układ wspiera amerykański kalendarz wyborczy, według którego na II kw. 2024 przypada jeden z najgorszych kwartałów w całym czteroletnim cyklu prezydenckim.
„Fundusze spółek z sektora czystej energii, jedna z potencjalnie najgorszych inwestycji 2023 r., osiągną w 2024 r. ponadprzeciętne stopy zwrotu i mogą stanowić rozsądne narzędzie do dywersyfikacji najbardziej agresywnych portfeli” – czytamy dalej.
„Pomimo trwającej rewolucji AI, w której na liście wygranych znajdują się potencjalnie głównie spółki amerykańskie, skrajne wyprzedanie akcji chińskich oraz perspektywy dalszego osłabienia dolara sprawiają, że wzrost MSCI Emerging Markets w 2024 r. będzie wyższy niż MSCI World. Nie widzimy natomiast dużej wartości w stawianiu na spółki value na rynku amerykańskim, m.in. z uwagi na niechęć do sektora energetycznego” – napisali dalej analitycy.
W 2023 r. fundusze obligacji polskich w ofercie DI Xelion zarobiły przeciętnie niemal 11,5%, a zagranicznych 9%, z czego prawie całość została wypracowana w ostatnich dwóch miesiącach roku. DI Xelion spodziewa się, że w roku 2024 będzie odwrotnie, fundusze obligacji zagranicznych osiągną wyższe zyski, w niektórych przypadkach nawet dwucyfrowe. Zakłada nie więcej niż 2-3 obniżki stóp ze strony Rady Polityki Pieniężnej (RPP) – mniej niż w USA i strefie euro.
„Fundusze surowców osiągną gorsze wyniki niż fundusze obligacyjne, a inwestycja w szeroki rynek surowców (rozumiany jako np. indeks CRB) może wręcz przynieść stratę, szczególnie jeżeli nie dojdzie do żadnych wyraźnych szoków podażowych na rynku ropy. Wśród inwestycji w surowce preferujemy kruszce, w szczególności srebro” – czytamy także w raporcie.
Źródło: ISBnews