Redukcję etatów od lipca do września br. planuje 1% przedsiębiorców, natomiast 13% chce pozyskiwać nowych pracowników w sektorze przemysłowym, wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przygotowanego przez ManpowerGroup. Prognoza netto zatrudnienia dla sektora produkcji przemysłowej osiągnęła +13% wobec -7% w III kw. ub.r. Z kolei 83% przedsiębiorców zamierza utrzymać liczbę etatów na niezmienionym poziomie.
„Pomimo trwającej pandemii COVID-19 sytuacja sektora produkcji przemysłowej jest dość dobra, co wpływa na stosunkowo dużą dynamikę rynku pracy w tym obszarze. Przed pracodawcami stoi jednak wiele wyzwań. Część organizacji przenosi swoje procesy operacyjne z różnych części globu właśnie do Polski, zwiększając tym samym popyt na pracowników. W zaistniałej sytuacji wśród firm wzmaga się rywalizacja o talenty i rośnie potrzeba opracowywania efektywnej strategii rekrutacyjnej, która pozwoli im przyciągnąć kandydatów. W związku z coraz wyższym niedoborem talentów pracodawcy muszą liczyć się też z tym, że po dużych inwestycjach związanych z dostosowywaniem fabryk do zaostrzonych rygorów i wymagań sanitarnych będą musieli sprostać rosnącej presji na wynagrodzenia” – powiedział ekspert rynku pracy z ManpowerGroup Piotr Skierkowski, cytowany w komunikacie.
Ekspert wskazał, że w sektorze produkcji przemysłowej brakuje głównie doświadczonych pracowników produkcyjnych, specjalistów technicznych, ekspertów ds. IT.
„Wyzwania związane z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników oznaczają potrzebę wyszkolenia lub przekwalifikowania kadry w celu zapewnienie organizacji wymaganych kompetencji” – dodał.
W raporcie podano, że obecnie 3% pracodawców nie wie, jak będzie kształtować się zatrudnienie w ich firmie w III kw. br. Rok temu taką niepewność deklarowało 18% organizacji.
„Znaczące zmiany zaszły także w obszarze planów pozostawienia liczby etatów na niezmienionym poziomie. Obecnie taki zamiar zgłasza 83% organizacji – czyli o 24 punkty procentowe więcej niż rok temu” – podsumowano.
„Prognoza netto zatrudnienia” stanowi różnicę procentową pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców spodziewających się spadku całkowitego zatrudnienia w swoim oddziale w najbliższym kwartale.
Źródło: ISBnews