Liczba Polaków, którzy chcieliby powrotu niedziel handlowych, znacząco rośnie – 50% respondentów jest za przywróceniem niedzielnego handlu co najmniej do końca 2020 roku, wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). W grupie osób, które przed epidemią koronawirusa regularnie dokonywały zakupów w centrach handlowych, 66% chce mieć ponownie możliwość realizacji zakupów w ostatnim dniu tygodnia. Głównym argumentem przemawiającymi za jego przywróceniem jest większe bezpieczeństwo podczas dokonywania zakupów w mniejszym tłoku.
„Ograniczenie handlu w niedziele od początku wprowadzenia tego rozwiązania budziło kontrowersje, ale dziś pojawiły się zupełnie nowe obiektywne argumenty za jego zawieszeniem. Przede wszystkim, dla klientów, którzy ze względów bezpieczeństwa unikają miejsc zatłoczonych, dodatkowy dzień na robienie zakupów stanowić będzie szansę na bardziej równomierne rozłożenie ruchu w centrach handlowych i podniesienie poziomu komfortu związanego z dystansem społecznym” – wskazał zarząd ZPPHiU, cytowany w komunikacie.
Z badania TNS Kantar wynika, że akceptacja klientów dla przywrócenia niedziel handlowych szybko i istotnie rośnie od początku epidemii. W ciągu ostatnich siedmiu tygodni wśród osób, które przed epidemią przynajmniej raz w tygodniu kupowały w centrach handlowych, nastąpił wzrost poparcia dla przywrócenia handlowych niedziel z 50% do 66% (+16 pkt proc.).
„Poczucie bezpieczeństwa podczas zakupów jest po prostu ważne dla zdecydowanej większości, jeżeli nie dla wszystkich Polaków. Powrót do niedziel z możliwością dokonywania zakupów pozwoli też na szybszą odbudowę gospodarki i stworzy dodatkowe miejsca pracy, a przynajmniej pomoże uchronić te dziś zagrożone. Nadzwyczajna sytuacja rynkowa wymaga elastyczności zarówno od przedsiębiorców, jak i rządzących. Rozłożenie ruchu klientów na 7, a nie 6 dni w tygodniu wpisywać się też powinno w rządowy program działań przeciwdziałających rozwoju epidemii” – dodał zarząd ZPPHiU.
Według prognoz EBOR, w 2020 roku PKB Polski spadnie o 3,5%. Przywrócenie, przynajmniej czasowe, niedziel handlowych może być czynnikiem przyczyniającym się do ograniczenia spadku. Nadzwyczajna sytuacja rynkowa wymaga elastyczności zarówno od przedsiębiorców, jak i rządzących. Niezbędne są rozwiązania systemowe, dlatego ZPPHiU postuluje o zmianę dotyczącą przywrócenia handlowych niedziel na czas walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa.
Badanie TNS Kantar zostało przeprowadzone na próbie 800 Polaków w wieku 18+. Wywiady przeprowadzono telefonicznie na platformie Kantar Kartezjusz w dniach 13-14.05.2020.
Źródło: ISBnews