Przeciwko całkowitemu wycofaniu banknotów i monet z użytku opowiadało się 64% Polaków w 2020 roku, a prawie 70% uważało, że gotówka jest potrzebna gospodarce, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Według 60% konsumentów likwidacja gotówki byłaby niekorzystna dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów.
„W czasie pandemii 27% konsumentów deklarowało częstsze korzystanie z zakupów w Internecie z wykorzystaniem komputera lub laptopa, a 22% przyznało, że częściej niż dotychczas robią zakupy w sieci za pomocą urządzeń mobilnych. Co ciekawe, pandemia równocześnie wzmocniła przywiązanie konsumentów do gotówki, gdyż 64% ankietowanych było przeciwnych całkowitemu wycofaniu banknotów i monet z użytku. Odsetek ten stopniowo wzrastał od 2017 r. Wyniósł wówczas 49%, a dodatkowo w tym czasie spadła liczba konsumentów, dla których ewentualne wycofanie gotówki z obiegu nie miało znaczenia (z 43% w 2017 r. do 28% w 2020 r.)” – czytamy w dokumencie „Raport o obrocie gotówkowym w Polsce w 2020 r.”
Ok. 35% respondentów wskazało, że pandemia miała wpływ na zmianę ich zachowań płatniczych – najczęściej na instrumenty bezgotówkowe. Osoby te w większości (73,2%) wskazywały, że po zakończeniu pandemii zmiana ta się utrzyma.
W raporcie podano, że rodzaj punktu sprzedaży w znacznym stopniu wpływał na wykorzystanie instrumentu płatniczego. W I kw. 2021 r., ponad 80% respondentów, dokonując płatności w sklepie stacjonarnym, używało kart płatniczych.
„W sektorze usługowym dominowały transakcje gotówkowe, które stanowiły 57,4% liczby wszystkich transakcji i 57,2% ich wartości, natomiast w sektorze handlowym większy udział miały transakcje bezgotówkowe (odpowiednio 57,5% liczby i 77,1% wartości)” – podano w raporcie.
Bank centralny podał również, że w II poł. 2020 r. liczba płatności kartami za zakupy internetowe przekroczyła 80 mln, a ich wartość opiewała łącznie na kwotę 11 mld zł, tj. o 1,9 mld zł więcej niż w I poł. 2020 r.
W raporcie przypomniano, że gotówka pozostaje najczęściej wykorzystywanym przez konsumentów środkiem płatniczym i w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z 2020 roku skorzystało z niej 97,8% respondentów.
„Gotówką uregulowano 46,4% transakcji w ujęciu liczbowym i 29,3% transakcji z punktu widzenia ich wartości” – czytamy dalej.
„Wyniki badań ujawniły, że w Polsce nie występuje jeden dominujący instrument płatniczy. Polacy, zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami dostępnymi na rynku, korzystają z wielu metod płatności, różnicując je w zależności od wydatkowanej kwoty, kategorii wydatku, dostępności urządzeń, czy miejsca realizacji transakcji” – podał bank centralny.
Źródło: ISBnews
Wycofają gotówkę a Bankom w to graj bo podniosą dla siebie prowizje. Chory kraj.