Z flagowego badania inwestorów instytucjonalnych Schroders wynika, że inwestorzy na całym świecie dążą do wykorzystania możliwości inwestycyjnych związanych z transformacją energetyczną, ponieważ coraz częściej rozszerzają swoją działalność o aktywa prywatne. Coroczne badanie, które obejmuje 770 inwestorów z 36 regionów i aktywa o wartości 34,7 bln USD, stanowi barometr apetytu inwestycyjnego inwestorów na całym świecie.
Jak pokazuje badanie, inflacja i niepewność geopolityczna nadal budzą poważne obawy inwestorów, chociaż oczekiwano, że w zeszłym roku wpływ obu czynników się zmniejszy. Zdaniem ponad połowy z nich, w ciągu nadchodzących 12 miesięcy to niepewność geopolityczna i rosnąca inflacja będą miały największy wpływ na wyniki portfela.
Te wyniki nie są zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę postępujący proces dekarbonizacji, zmian demograficznych i deglobalizację, które mogą utrzymać inflację na wysokim poziomie. Co więcej, te makro obszary skłaniają inwestorów do zmiany alokacji portfela.
Na przykład, w odpowiedzi na rosnący trend deglobalizacji, ponad połowa respondentów uważa, że inwestorzy będą dążyć do inwestowania w spółki o bardziej lokalnych łańcuchach dostaw. Akcje rynków rozwiniętych (32%) i private equity (23%) uważa się za najlepsze możliwości w nadchodzących latach.
Ponadto, większość respondentów (65%) uważa, że jedną z głównych korzyści płynących z inwestowania w aktywa prywatne jest pogłębienie źródeł dywersyfikacji portfela w ciągu najbliższych dwóch lat. Z tego powodu jedna trzecia badanych rozważa zwiększenie alokacji do tej klasy aktywów w ciągu najbliższych dwóch lat.
Dostęp do możliwości inwestycyjnych w transformacji energetycznej
Wyniki tegorocznego badania wskazują, że proces przejścia na zerową emisję netto jest postrzegane przez inwestorów jako szansa. Ponad dwie trzecie (67%) globalnych respondentów uważa za prawdopodobne lub bardzo prawdopodobne, że transformacja energetyczna pobudzi inwestycje w innowacje, tworząc znaczące możliwości inwestycyjne.
Około połowa globalnych inwestorów uważa, że infrastruktura, odnawialne źródła energii są najlepiej przygotowane do wykorzystania możliwości inwestycyjnych wynikających z trendów dekarbonizacyjnych w perspektywie średnioterminowej. Wynika to z faktu, że ta klasa aktywów może odnieść korzyści z rewolucji w zakresie zielonych technologii. 41% respondentów spodziewa się zwiększenia alokacji w infrastrukturę w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
W szerszym ujęciu, ponad połowa badanych deklaruje, że stara się aktywnie wykorzystywać możliwości inwestycyjne związane z transformacją energetyczną i związaną z nią rewolucją technologiczną poprzez większą ekspozycję na aktywa prywatne. Podobnie, zapytani o powody, dla których rozważaliby inwestowanie w strategie zrównoważonego rozwoju i zaangażowania społecznego, dwie trzecie respondentów wyraziło chęć inwestowania w nowe sektory, takie jak rozwiązania oparte na zasobach przyrody i zielony wodór, aby osiągnąć dywersyfikację portfela i objąć swoją działalnością nowe klasy aktywów.
Kluczowe podejścia do zrównoważonego inwestowania
Inwestorzy mogą przyjmować różne podejścia do zrównoważonych inwestycji, odzwierciedlające ich wartości i cele inwestycyjne. W naszym badaniu inwestorzy instytucjonalni zauważyli, że coraz częściej chcą inwestować tematycznie i zwiększać koncentrację na inwestycjach mających wpływ na środowisko.
Co więcej, większość inwestorów wierzy, że strategie zrównoważonego rozwoju i zaangażowania społecznego pomogą im w osiągnięciu długoterminowych zysków finansowych, a 43% wskazuje na pozytywny wpływ na ludzi i planetę jako jeden z głównych czynników napędzających zrównoważone inwestowanie.
Inwestorzy wskazali infrastrukturę (44%) oraz kapitał naturalny i różnorodność biologiczną (41%) jako najlepiej dopasowane klasy aktywów w ramach aktywów prywatnych, pozwalające osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i zaangażowania społecznego, przy czym ich znaczenie rośnie wraz z wydłużaniem się ich ram czasowych inwestycji.
Najnowsze badanie pokazuje jednak, że inwestorzy potrzebują wsparcia w zrównożowanych inwestowaniu, w tym w mierzeniu wpływu, które obecnie stanowi największe wyzwanie. 60% inwestorów uważa, że wpływ, który można łatwo zmierzyć i zrozumieć, jest najważniejszym kryterium przy rozważaniu alokacji na inwestycje zaangażowane społecznie. Co więcej, ponad połowa respondentów uznała brak standaryzacji w zakresie pomiarów, procesów, narzędzi i wskaźników itp. za największą przeszkodę w inwestowaniu w strategie aktywów prywatnych skupiające się na zrównoważonym inwestowaniu.
Większe wsparcie potrzebne do osiągnięcia zerowych celów netto
Podczas gdy połowa globalnych respondentów zobowiązała się do osiągnięcia zera netto w swoich portfelach, 21% z nich stwierdziło, że nie ma takich zamiarów. W osiągnięcie tego celu do 2050 r. lub wcześniej najbardziej zaangażowani byli inwestorzy z regionu EMEA, którzy wdrażają strategię z celami pośrednimi (39%). Większość respondentów bez zobowiązań pochodziła ze Stanów Zjednoczonych (44%).
Na wszystkich rynkach panuje przekonanie, że potrzebne jest większe wsparcie w mierzeniu i śledzeniu ścieżek zerowej emisji netto. Około połowa respondentów uważa, że ich organizacja najbardziej potrzebuje takiego wsparcia, co stanowi duży wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem (z 37% do 51%). Badanie pokazało również, iż według 49% potrzebny jest również większy konsensus w zakresie odpowiednich ram i metodologii pomiaru zerowych ścieżek netto, aby mogli oni spełnić swoje zobowiązania.
Johanna Kyrklund, Group Chief Investment Officer i Co-Head of Investment w Schroders, skomentowała:
„Na rynkach nadal krzyżują się obawy o wzrost stóp procentowych i ryzyko recesji. Badanie wykazało, że alokacja inwestorów instytucjonalnych w akcje może wzrosnąć, ponieważ chcą oni wykorzystać możliwości związane z deglobalizacją, dekarbonizacją i trendami demograficznymi. W obliczu obaw o wysoką inflację i wysokie stopy procentowe wyceny mają znaczenie. Konieczne może być ponowne skupienie się na wycenach, a nie na spekulacyjnym wzroście”.
„Jeśli chodzi o wpływ na wyniki portfela, w szerszym ujęciu badanie wykazało, że inwestorzy coraz częściej skupiają się na kwestiach takich jak: rosnąca inflacja, jastrzębia polityka pieniężna, globalne konflikty i stagflacja. Są to czynniki, które Schroders jako aktywny menedżer również stara się wykorzystać w imieniu swoich klientów na całym świecie. Uważamy, że nadszedł czas, aby ponownie stać się wymagającym, analitycznym i skoncentrowanym na wycenie”.
Andy Howard, Global Head of Sustainable Investment, Schroders, skomentował:
„Obecnie, podczas siódmej edycji tego badania, w miarę rozwoju inwestorów i ewolucji ich podejścia do zrównoważonego rozwoju, zaczynamy dostrzegać nowe trendy. Tegoroczne wyniki pokazują, że inwestorzy instytucjonalni coraz bardziej koncentrują się na ekspozycjach tematycznych i wpływie swoich inwestycji. Oznacza to, że klienci chcą przyjąć bardziej zniuansowane podejście do zrównoważonego inwestowania niż w przeszłości. Coraz częściej traktują integrację jako coś oczywistego i zamiast tego chcą wykorzystać bardziej ukierunkowane możliwości. W miarę jak świat zmaga się z tą nową zmianą reżimu i trendami deglobalizacji, dekarbonizacji i demografii w krajobrazie inwestycyjnym, tematy związane ze zrównoważonym rozwojem stają się coraz ważniejsze, tworząc nowe możliwości dla firm i inwestycji, które zapewniają zrównoważone produkty i usługi. W rezultacie inwestorzy starają się identyfikować i alokować kapitał w ramach pojawiających się zrównoważonych tematów inwestycyjnych”.
„Zrównoważony rozwój to złożony i szeroki temat. Podlega także dynamicznym zmianom, czy to ze względu na nowe badania, zwiększenie dostępności danych, regulacje czy działania państw. W obliczu tych procesów nie możemy stać w miejscu. Będziemy nadal analizować priorytety i oczekiwania naszych klientów oraz najlepsze praktyki rynkowe, aby niezmiennie iść naprzód”.
Nils Rode, Chief Investment Officer, Schroders Capital, skomentował:
„Tegoroczne badanie pokazuje, że inwestorzy stracili na pewności siebie. Poziomy zaufania zostały osłabione przez niestabilną, nieprzewidywalną geopolitykę i delikatne zadanie stojące przed bankami centralnymi, jakim jest schłodzenie inflacji bez niepożądanych skutków ubocznych. Uważamy, że inwestorzy słusznie zachowują ostrożność, ale powinni również postrzegać to środowisko z dużą ilością zakłóceń nie tylko jako tymczasową fazę, lecz także jako początek nowej ery. Z wyników badania jasno wynika, że wielu inwestorów nadal wybiera aktywa prywatne jako sposób na zaangażowanie się w zmieniający się krajobraz makroekonomiczny, a także na zwiększenie odporności portfeli”.
„Private equity, prywatne pożyczki i nieruchomości – zarówno infrastruktura, jak i nieruchomości – to obszary, w których inwestorzy najprawdopodobniej będą chcieli zwiększać inwestycje w nadchodzącym roku i w późniejszym okresie. Pod względem tematycznym inwestorzy są świadomi, że aktywa prywatne są bezpośrednio powiązane z trwałymi trendami zakłóceń i postępu, które będą katalizowane przez szybkie ulepszenia technologii sztucznej inteligencji, trwającą transformację energetyczną i dekarbonizację, a także zmiany demograficzne. W raporcie podkreślono również zaangażowanie inwestorów w trendy deglobalizacyjne, które – wspierając firmy z lokalnymi łańcuchami dostaw – również wzmacniają alokację aktywów prywatnych.”
„Uważamy, że powyższe trendy mają kluczowe znaczenie dla identyfikacji możliwości tworzenia wartości w nowym środowisku. Priorytetowo traktujemy strategie powiązane z tymi tematami, z niską korelacją z rynkami akcji, ograniczoną lub zerową zależnością od dźwigni finansowej i wieloma możliwościami wyjścia z inwestycji. „Punkty zapalne” popytu pojawiły się w miejscach, w których zbyt dużo kapitału goni za zbyt małą liczbą transakcji i zawyżonymi mnożnikami wejścia. Istnieje wiele możliwości lokowania kapitału na bardziej atrakcyjnych poziomach. W przypadku zadłużenia – ograniczanie działalności banków spowodowało zmianę dynamiki popytu na korzyść prywatnych pożyczkodawców, którzy mogą ustalać preferencyjne warunki i zapewniać wysokie zyski”.
Źródło: Materiał Prasowy