Coface obniżył oceny ryzyka dla 19 krajów, w tym dla Polski (do A4 z A3), podała firma. Podstawowy scenariusz Coface sugeruje znaczne spowolnienie aktywności gospodarczej w ciągu najbliższych 18 miesięcy, z perspektywą recesji, zwłaszcza w gospodarkach rozwiniętych.
„Cztery miesiące po rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie można wyciągnąć pierwsze wnioski: konflikt, który ma trwać jeszcze długo, już naruszył globalną równowagę geoekonomiczną. W perspektywie krótkoterminowej wojna zaostrza napięcia w systemie produkcyjnym, który został już nadwątlony przez dwa lata pandemii, i zwiększa ryzyko twardego lądowania gospodarki światowej: podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że gospodarce światowej grozi stagflacja, zmiana tonu banków centralnych, w obliczu przyspieszenia inflacji, przywróciła perspektywę recesji, zwłaszcza w gospodarkach rozwiniętych” – czytamy w raporcie „Country & Sector Risk Barometer – Q2 2022”.
„Nasz główny scenariusz sugeruje znaczne spowolnienie aktywności w ciągu najbliższych 18 miesięcy, co pozwoli na stopniowe obniżenie inflacji. Nasze prognozy wzrostu są szczególnie niekorzystne w krajach rozwiniętych. Istnieje wiele zagrożeń dla gospodarki światowej, podczas gdy ryzyko wzrostu inflacji pozostaje wysokie. Aby ograniczyć inflację, banki centralne wydają się ulegać pokusie wpędzenia gospodarki w recesję, która – jak mają nadzieję – będzie łagodniejsza niż w przypadku dalszego spadku cen, co zmusi je do późniejszego zastosowania bardziej gwałtownego szoku monetarnego. Nie można jednak wykluczyć ryzyka, że popyt spadnie, a inflacja pozostanie wysoka z powodu cen surowców, które z trudem będą się obniżać ze względu na chroniczny niedobór podaży” – czytamy dalej.
W tym złożonym otoczeniu Coface obniżył ocenę 19 krajów, w tym 16 w Europie – w szczególności Niemiec, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii – i tylko w dwóch przypadkach podwyższył ją (Brazylia i Angola). Wyjątkiem były Włochy, które już wcześniej otrzymały ocenę A4.
„Na poziomie sektorowym liczba korekt w dół (łącznie 76, w porównaniu z 9 korektami w górę) podkreśla rozprzestrzenianie się tych kolejnych wstrząsów na wszystkie sektory, zarówno te energochłonne (petrochemia, metalurgia, papier itp.), jak i te, które są bardziej bezpośrednio związane z cyklem kredytowym (budownictwo)” – czytamy dalej.
W przypadku Polski obniżono poziom ocen ryzyka w przypadku 5 z 13 branż: chemii – do wysokiego ze średniego, budownictwa – do bardzo wysokiego z wysokiego, metali – do wysokiego ze średniego, transportu – do bardzo wysokiego z wysokiego oraz drewna – do wysokiego ze średniego.
Ponieważ horyzont nadal się zaciemnia, ryzyko jest naturalnie „niedźwiedzie” i nie można wykluczyć żadnego scenariusza, podsumowano.
Źródło: ISBnews