Kilka kolejnych procedur budowlanych, w tym możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wraz z projektem zagospodarowania oraz projektem architektoniczno-budowlanym będzie dostępnych elektronicznie od 1 lipca, poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Korecka. Łącznie dostępne będą 23 procedury online.
„Od 1 lipca będziemy mieć 23 procedury online, w tym wniosek o pozwolenie na budowę wraz z elektroniczną wersją projektu” – powiedziała Kornecka podczas konferencji prasowej.
Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę i cyfrowym projektem budowlanym dodane zostają inne formularze, w tym wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu budowy, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę oraz użytkowanie obiektu.
Ponadto w formie elektronicznej będzie można złożyć zgłoszenie z projektem, ale także organy administracji architektoniczno-budowlanej będą mogły w formie elektronicznej złożyć wniosek do ministra o odstępstwo od warunków technicznych z danymi inwestora.
Od 1 lipca zmienione zostaną także zmienione co do zakresu i formy projektu budowlanego.
„Będzie obowiązywała elektroniczna formuła, a projektanci będą mogli go sporządzić w formie pliku cyfrowego, a inwestorzy bądź pełnomocnicy podpisać podpisem kwalifikowanym albo podpisem osobistym, albo profilem zaufanym” – podkreśliła wiceminister.
Zapowiedziała dalsze prace nad cyfryzacją kolejnych procedur, nad dalszym rozwojem serwisu e-budownictwo i przekształceniem go w portal dostępny dla wszystkich usług związanych z budownictwem. W przyszłości miałby obejmować m.in. elektroniczny dziennik budowy, elektroniczną książka obiektu budowlanego, elektroniczny Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane i Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków.
Trwa też budowa interfejsu, który ma na celu zintegrowanie aplikacji e-budownictwo z dziedzinowymi programami biurowymi, wykorzystywanymi w powiatowych organach administracji architektoniczno-budowlanej.
„Już w przyszłym roku urzędnicy otrzymają w systemie dane inwestorów, dane pełnomocników i dane nieruchomości. Nie będą już musieli tych danych wprowadzać ręcznie” – zaznaczyła.
W administracji architektoniczno-budowlanej na potrzeby obsługi procedury wydawania pozwolenia na budowę zużywanych jest ponad 20 tys. ton. papieru rocznie. Organy zobowiązane są przechowywać wszystkie dokumenty tych spraw do czasu przekazania dokumentów do archiwów państwowych, czyli przez okres 10 lat.
Cyfryzacja ma przyczynić się także do obniżenia kosztów najmu dodatkowych przestrzeni magazynowych.
Źródło: ISBnews