Przyjęta przez Radę Ministrów Aktualizacja Programu Konwergencji (APK) przewiduje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. general government) wyniesie 4,3% PKB w 2022 r. (wobec 1,9% PKB szacowanych na 2021 r.), a następnie zacznie się zmniejszać – do 3,7% PKB w 2023 r., i do 2,5% PKB w 2024 r.
„Prognozujemy, że w tym roku deficyt sektora zwiększy się do 4,3% PKB w związku z działaniami mającymi na celu łagodzenie skutków inflacji, zmianami w systemie podatkowym, wsparciem dla ukraińskich uchodźców i planowaną wypłatą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów” – czytamy w komunikacie.
„Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania dla polityki budżetowej, Program zakłada redukcję deficytu do 3,7% PKB i długu do 51,5% PKB w 2023 r. W kolejnych latach prognozowana jest dalsza redukcja odpowiednio do 2,5% PKB i 49,7% PKB w 2025 r.” – czytamy dalej.
Resort finansów przypomniał, że w marcu br. Komisja Europejska zachęciła państwa członkowskie, aby w 2023 r. ograniczać tempo wzrostu wydatków bieżących, poprawiać jakość finansów publicznych, utrzymać inwestycje finansowane ze środków krajowych, a w uzasadnionych wypadkach nawet je zwiększyć.
„Z końcem 2022 r. wygaśnie klauzula powrotu do stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), podobnie jak ogólna klauzula wyjścia w UE. Biorąc pod uwagę prowadzoną w UE dyskusję na temat ram fiskalnych oraz sytuację geopolityczną, nie wyklucza się dalszych dostosowań SRW. W związku z powyższym scenariusz makrofiskalny na lata 2023-2025 został opracowany przy założeniu konsolidacji w tempie wynikającym z Paktu Stabilności i Wzrostu, z uwzględnieniem zaleconej przez KE kontroli wydatków bieżących w 2023 r. i priorytetowego traktowania wydatków inwestycyjnych” – czytamy w komunikacie.
Wcześniej dziś premier Mateusz Morawiecki mówił, że deficyt sektora rządowego i samorządowego został założony w APK na poziomie powyżej 4% PKB, ale rząd ma „bardzo dużą” nadzieję, że ostatecznie wyniesie on poniżej 4% PKB.
W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniósł na koniec 2021 roku 1,9% PKB (wobec 6,9% deficytu – po rewizji – rok wcześniej). Na początku kwietnia GUS szacował, że deficyt w tym ujęciu w ub.r. wyniósł 1,8% PKB.
Źródło: ISBnews