W ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” w III kw. br. do banków wpłynęło 50 138 wniosków kredytowych, z których do końca kwartału pozytywnie rozpatrzono 14 667, co stanowi 40% łącznej liczby udzielonych w tym kwartale kredytów mieszkaniowych, wynika z raportu AMRON-SARFiN.
„Trudno się dziwić tak wysokiej popularności przedwyborczego programu mieszkaniowego, w którym budżet pokrywa około 70% kosztów odsetek. Przy obecnym poziomie stóp procentowych kredytów mieszkaniowych beneficjent programu, który sięgnie po kredyt w wysokości 600 tys. zł, może liczyć na dopłatę z budżetu państwa w wysokości ponad 30 tys. zł tylko w pierwszym roku. A dopłaty przysługują przez pierwszych 10 lat spłaty kredytu” – czytamy w raporcie.
Trzeci kwartał bieżącego roku przyniósł dynamiczne wzrosty cen mieszkań we wszystkich badanych lokalizacjach. Podstawowym czynnikiem stymulującym wzrosty cen było wejście w życie programu „Bezpieczny kredyt 2%” w warunkach ograniczonej i malejącej podaży mieszkań. W III kwartale 2023 r. na rynkach największych polskich miast mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Największy wzrost średniej ceny transakcyjnej zanotowano w III kw. 2023 roku w Poznaniu – 9,31%. Nieco niższe wzrosty cen zanotowano we Wrocławiu (o 8,89%) i Krakowie (o 8,14%). Średnia cena m2 mieszkania w Warszawie wyniosła 12 988 zł/m2 i była wyższa niż kwartał wcześniej o 7,91%. W Gdańsku zanotowano wzrost średniej ceny o 7,89% natomiast najniższą dynamikę cen zanotowano w Łodzi – wzrost o 4,75% do 6 995 zł/m2, wskazano również.
Program ten wpłynie również na IV kwartał br. Pod znakiem zapytania staje natomiast los programu w roku 2024 i kolejnych, ze względu na przewidziane środki budżetowe na dopłaty. Liczba zgłoszonych wniosków, z których kolejne będą rozpatrywane w kolejnych miesiącach, skonsumuje środki przewidziane w budżecie nie tylko na ten rok, lecz również na rok 2024, podsumowano.
Źródło: ISBnews