Dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu PIT, CIT i subwencji ogólnej po sześciu miesiącach 2020 r. kształtują się na poziomie 102% w porównaniu do roku ubiegłego, poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.
„Łącznie dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu (kluczowych w strukturze dochodów) udziałów w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz z subwencji ogólnej po 6 miesiącach 2020 r. – kształtują się na poziomie 102% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.” – napisał Skuza w odpowiedzi na interpelację poselską.
„Natomiast łącznie dochody JST z tytułu udziałów w podatku PIT oraz z subwencji ogólnej po 6 miesiącach 2020 r. – kształtują się na poziomie analogicznego okresu w 2019 r. (102,4%. r/r.)” – dodał.
Podkreślił, że Ministerstwo Finansów na bieżąco monitoruje sytuację finansów jednostek samorządu terytorialnego i analizuje zgłaszane przez organizacje samorządowe propozycje zmian. Przypomniał, że mocniejsze związanie sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego z koniunkturą gospodarczą w obecnej ustawie o dochodach JST oznacza, że JST otrzymują większe dochody w okresie wzrostu gospodarczego natomiast mniejsze w okresie dekoniunktury.
Wskazał też, że od początku pandemii COViD przyjęto szereg rozwiązań, skierowanych do samorządów, dotyczących m.in. obsługi długów samorządów oraz rozwiązań płynnościowych.
Chodzi m.in. o wyłączenie z indywidualnego wskaźnika spłaty zadłużenia JST zobowiązań z tytułu pożyczek, kredytów i emisji obligacji, które zostaną zaciągnięte przez JST, stworzenie możliwości pomniejszania wydatków bieżących o wydatki bieżące poniesione w 2020 r. na zadania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 – przy ustalaniu na rok 2021 i lata kolejne – relacji ograniczającej wysokość spłaty długu, a także powiększenie limitu spłaty długu o kwotę wydatków bieżących na obsługę długu.
„Rozwiązanie to ma na celu podniesienie potencjału inwestycyjnego JST, modyfikując na lata 2020-2025 relację ograniczającą wysokość spłaty długu jednostki samorządu terytorialnego. Rozwiązanie to […] spowoduje podniesienie limitu spłaty zobowiązań JST, a tym samym może przyczynić się do zwiększenia możliwości inwestycyjnej. Szacuje się, że potencjał inwestycyjny samorządów wzrośnie średnio w każdym roku o ok. 3 mld zł” – napisał wiceminister.
Przypomniał, że w związku z pandemią w 2020 r. wprowadzono także dodatkowy mechanizm zabezpieczający finanse JST w postaci jednorocznego limitu długu na poziomie 80% dochodów jednostki.
Wprowadzono też zmiany zwiększające płynność finansową samorządów w okresie epidemii (w tym m.in. możliwość wcześniejszego przekazywania samorządom w 2020 r. subwencji ogólnej z budżetu państwa oraz umożliwienie przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych), podał wiceminister.
Źródło: ISBnews