Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wypłacił 500 mln euro z wartego 1,59 mld euro Pakietu Solidarnościowego dla Ukrainy, podał bank.
„Wypłacone finansowanie w wysokości 500 mln euro pomoże rządowi Ukrainy pokryć priorytetowe, krótkoterminowe potrzeby finansowe oraz zapewni pilne naprawy uszkodzonych dróg, mostów i infrastruktury kolejowej” – czytamy w komunikacie.
Fundusze będą również wspierać strategiczne przedsiębiorstwa państwowe – Ukrawtodor, ukraińską agencję odpowiedzialną za drogi i ukraińską spółkę kolejową – Ukrzaliznytsya. Remonty sieci kolejowej, dróg i mostów pomogą Ukrainie utrzymać przepływ ludzi, towarów i zboża, wynika z komunikatu
Pakiet Solidarnościowy o wartości 1,59 mld euro poparty jest gwarancjami z budżetu UE i składa się z dwóch bloków: 1,05 mld euro natychmiastowej pomocy (z tego bloku pochodzi wypłacone 0,5 mld euro), oraz 540 mln euro na wznowienie projektów finansowanych przez EBI w Ukrainie.
„Ten pakiet ratunkowy został przygotowany wspólnie z Komisją Europejską, aby pomóc Ukrainie w sprostaniu pilnym potrzebom inwestycyjnym, od sieci infrastruktury po świadczenie podstawowych usług dla ludności. Ściśle współpracujemy z rządem Ukrainy, aby ten kraj mógł zachować i wznowić swoje najważniejsze funkcje w obliczu tak ogromnych wyzwań i cierpienia” – powiedział prezes EBI Werner Hoyer, cytowany w komunikacie.
„Po agresji rosyjskiej w bieżącym roku EBI zintensyfikował wsparcie, przyznając Ukrainie dwa pakiety pomocowe. Pierwszy odnosił się do bezpośrednich potrzeb płynnościowych Ukrainy. Priorytetem drugiego pakietu, którego częścią jest bieżąca wypłata, jest stymulacja gospodarki poprzez m.in. finansowanie kluczowych potrzeb w dziedzinie infrastruktury komunikacyjnej” – dodała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.
Źródło: ISBnews